Běží 101: jak najít správnou běžeckou obuv

OSOBNÍ POZOR

Pokud je to váš poprvé, očekávejte, že strávit 30 minut až hodinu pro vaši montáž. “Řekněte osobě, která vás pozdraví, že jste nový a chcete si dát boty,” říká Denton. Zaměstnanci to odnesou od začátku s vizuálním hodnocením.

NĚKTERÉ MOŽNOSTI OBUV

Některé obchody budou jen sledovat, jak běžíte. Jiní si mohou při spuštění videoklipu zvolit a v pomalém přehrávání přezkoumá formulář. Ať tak či onak, zaměstnanci se snaží získat pocit, kolik vaše noha pronates, nebo rolí dovnitř, když přistanete. Nepřečtěte to příliš mnoho – každý pronates. Je to váš přirozený systém absorpce šoků. Některé varianty způsobu, jakým se noha pohybuje, může určit, jaký druh bot je pro vás nejvhodnější.

KONTROLNÍ LIST

Po celou dobu hodnocení by se zaměstnanci měli zeptat na otázky: Kolik jste spustili? Máte nějaké zranění? Cítíte jakoukoli bolest, když běžíte? Jaké jsou vaše cíle? Buďte co nejpoddajnější, protože odpovědi vám pomohou sladit vás na botu. A pokud se zaměstnanci nezabývají otázkami nebo neposkytují tento typ hodnocení, jděte do jiného obchodu, říká Denton.

Existují čtyři hlavní kategorie běžeckých bot: neutrální, stabilní, řízení pohybu a minimální. Obecně platí, že neutrální boty – které jsou navrženy tak, aby neovlivňovaly vaši chůzi, ale spíše jen poskytují odpružení a tlumení nárazů – jsou nejlepší pro běžce s malou pronací. Stabilní boty jsou určeny pro středně pokročilé pronákony, zatímco boty na kontrolu pohybu jsou určeny pro nadprůchodníky nebo osoby, jejichž nohy se při běhu pohybují poměrně málo.

V uplynulých letech se stále více běžců rozhodlo pro “minimalistickou” obuv, boty, které jsou lehčí a mají jen malé množství tlumení mezi nohou běžec a zemí. Zkušenější běžci mají tendenci dělat lépe v minimální obuvi než noví běžci, i když nováčci mohou být úspěšní nosit je. Ale pro většinu je nutné přejít na minimální obuv v průběhu času.

Cílem prodejního personálu je dostat se do boty, která doplňuje vaši pronaci a vaši individuální biomechaniku (jak se pohybujete). Ale je to nedokonalý vzorec. Někteří “neutrální” pronákoni mohou být lepší v stabilní obuvi a někteří těžší pronators mohou najít úspěch v neutrálních botách, říká Denton.

Takže vaše nejlepší sázka: zkuste na více párech. Vezměte je na zkušební jízdu venku nebo na běžecký pás. “Pokud se to cítí jako něco, co tlačí do oblouku, botka má příliš mnoho podpory,” říká Jeff Moreno, běžec a ortopedický fyzikální terapeut, který zachází s mnoha běžci v Santa Cruz v Kalifornii. “Chcete mít pocit rukavic, ale rukavice, které vám dávají prsty prostor k pohybu,” říká.

Jakmile zúžíte své volby, Denton říká, že byste měli prozkoumat čtyři faktory, abyste zjistili, jak nejlépe vyhovuje

1. Je pata pohodlná? Pokud máte pocit, jako byste se sklouzli kolem zadní části boty, stále se podívejte.

2. Můžeš se třást prsty? Pokud tomu tak není, botka je příliš těsná.

3. Existuje mezi palci a špičkami boty délku šířky palce? Budete potřebovat další místnost, která umožní přirozené otoky nohou, ke kterým dochází při cvičení.

4. Cítí se dobře?

Když najdete botu, která vyhovuje těmto čtyřem kritériím, dejte kreditní kartu dolů – i když se neobjeví v preferované barvě. Ujistěte se, že budete v dobré společnosti – nejvíce běžci, někdy si museli zvolit vhodný styl.

Další zprávy od Johna Gugaly