Bolesti očekávat během prvního trimestru těhotenství

Gastrointestinální bolesti

Během prvního trimestru (nebo prvních tří měsíců) těhotenství mění měnící se hladiny hormonů tělo ženy způsobem, který pomáhá podpořit rostoucí plod a fyzicky připravit matku na porod. Zatímco normální, tyto změny mohou způsobit řadu bolestivých nebo obtížných příznaků matce, která má být.

Hemoroidy a křečové žíly

Obvykle nazývaná ranní nemoc, nevolnost a zvracení jsou časté příznaky, které se mohou skutečně vyskytnout kdykoliv v průběhu dne či v noci. Nedobrovolné kontrakce, které pomáhají při trávení jídla také zpomalují, což způsobuje, že trvá déle, než se jídlo může dostat do žaludku a žaludek se vyprázdní. To může vést k trvalému a obtěžujícímu příznakům pálení žáhy. Současně mohou normální a mírné kontrakce dělohy ovlivnit tlusté střevo a vést k zácpě. Vyhýbání se kofeinu, pití velkého množství vody a konzumaci ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny může pomáhat zmírnit zácpu a zároveň zabránit pikantním nebo mastným potravinám a sýrovým nebo citrusovým (kyselým) ovocným nápojům, které mohou zabránit příznakům pálení žáhy. Klinika Mayo doporučuje, aby jíst malá, nízkotučná, snadno stravitelná jídla často po celý den mohla pomoci udržet nevolnost a zvracení pod kontrolou.

Křeče v nohou

Podle BabyCenter.com může rozšiřující se děloha vyvíjet tlak na velkou posteriorní žílu (dolní vena cava), což ovlivňuje průtok krve do a ze srdce. To může vést k rozvoji křečových žil během prvního trimestru nebo pozdějších fází těhotenství (i když ne všechny ženy je dostanou). Křečové žíly jsou malé, modré žíly, které se často nacházejí na nohách, které vyčnívají z povrchu kůže. Zatímco typicky není bolestivý, další typ křečových žil nazývaných hemoroidy, které se vyvíjejí kolem konečníku nebo konečníku, může vést k bolesti, svědění nebo krvácení během pohybu střev. Zácpa a přitahování k pohybu střeva může také způsobit nebo zhoršit hemoroidy. Podle BabyCenter se varikózní žíly zlepšují po porodu, zejména pokud jste je neměli před těhotenstvím. Hemoroidy často odcházejí samy o sobě během těhotenství nebo krátce po porodu pomocí jednoduché léčby včetně jemného čištění postižené oblasti nebo aplikací střídavé teplé a studené lázně a ošetření ledem nebo topické masti nebo čípku předepsané lékařem.

Jiné bolesti

Křeče nohou nebo nohou se mohou vyskytnout v prvním trimestru nebo v pozdějších stádiích těhotenství. Podle BabyCenter.com se tyto křeče zpravidla zhoršují, jak se vaše břicho zvětší a běžně se vyskytuje v noci (i když se mohou kdykoli vyskytnout). Zvedání nohou, roztahování telat, udržení hydratace a získání cviku pro zvýšení oběhu může pomoci předejít křečemi na nohou.

Další častou bolestí, která začíná v prvním trimestru, je citlivost prsů. Prsty se mohou nabobtnat a citlivě se dotýkat a tyto změny mohou pokračovat po celou dobu těhotenství. Hormonální změny mohou ovlivnit tkáně vašich sliznicových membrán, zejména těch, které se vyskytují v nosu, ústech a krku. V důsledku toho se mohou objevit malé nosní kongesce, krvácení z nosu nebo krvácející dásně. Podle zprávy eMedTV se krvácení z nosu, které se vyskytuje často nebo které nelze zastavit během několika minut, by vás mělo vybídnout k tomu, abyste se obrátil na svého lékaře. Závratě nebo závratě je také možné během prvního trimestru, protože extra tok krve se pohybuje dolů směrem k děloze a od hlavy . Máte-li středně těžké až těžké závrať doprovázené bolesti břicha nebo vaginálním krvácením, okamžitě vyhledejte svého lékaře, protože to mohou být příznaky mimomaternicového těhotenství (oplodněné vajíčko implantované mimo dělohu) nebo jiného vážného problému.