Důvody pro dlouhé zotavení po chřipce

Přehled

Každý rok, podle CDC, 5 až 20 procent obyvatel USA trpí chřipkou. U většiny lidí příznaky chřipky začínají náhle a vyřeší se úplně za týden nebo dva. Někteří lidé však trvají déle než jiní, aby se zotavili.

Těžká nemoc

Někteří lidé – zejména starší lidé – jsou nemocnější než jiní z důvodů, které nejsou dobře definovány. Dr. Raphael Dolin v “Harrisonových zásadách vnitřního lékařství” uvádí, že “významná menšina” pacientů skutečně vyžaduje několik týdnů k úplnému zotavení po těžkém záchvatu chřipky. Tito pacienti obvykle stěžují, že slabost, zvýšená potřeba spánku a neschopnost návratu k předchozím aktivitám jsou nejdelšími příznaky.

Komplikace

Komplikace související s chřipkou, jako je pneumonie, ušní infekce, dehydratace a encefalopatie – zánět mozku – významně prodlužují zotavení a dokonce mohou vést k hospitalizaci. Zvláště pneumonie je nejběžnější komplikací chřipky. To může být způsobeno virem chřipky, bakteriemi nebo obojí. S výjimkou dehydratace se většina komplikací chřipky vyskytuje jako zhoršující se nebo nové příznaky u osoby, která se předtím začala zlepšovat.

Chronické onemocnění

CDC varuje, že exacerbace chronických onemocnění, jako je astma, srdeční onemocnění a diabetes, může také přispět ke zotavení po chřipce. Zdraví lidé udržují zásoby srdeční a plicní kapacity, které mohou v případě potřeby využít. Lidé s chronickými nemocemi vyžadují léky nebo dokonce agresivní terapie, jako je doplňkový kyslík. Pro tyto lidi se potírání s chřipkou často týká nových léků, zvýšených dávek stávajících léků a dokonce i přijetí do nemocnice. To může trvat týdny nebo měsíce, než se vrátit k normálu, a proto CDC doporučuje, aby lidé s lékařskými problémy byli očkováni proti chřipce.