Léky na divertikulitidu

Přehled

Divertikulitida se týká zánětu abnormálních sáčků nazývaných divertikulum, které se vyvíjejí ve střevní stěně. Podle Národního informačního systému pro léčbu chorob trávicích funkcí je nejčastějším příznakem divertikulitidy bolesti břicha. Tento a další příznaky, jako jsou křeče, nevolnost, zvracení, zimnice a změny v návycích střev, mohou být redukovány nebo předcházeny dodržováním výživné stravy s vysokým obsahem vlákniny.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina poskytují řadu vitaminů, minerálů a antioxidantů, které mohou posílit imunitní systém těla a zabránit infekcím a nemocem. Ovoce a zelenina také poskytují dietní vlákninu a hydrataci, z nichž obě podporují trávicí pravidelnost. Příklady vlákniny a ovoce a zeleniny bohaté na živiny, které mohou být užitečné pro lidi s divertikulitidou, zahrnují jablka, hrušky, maliny, slivky, zimní squash, brambory (s kůží), sladké brambory (s kůží), květák, hrach a zelené okurky.

Celá zrna

Celozrnná zrna jsou zrna, která nebyla při zpracování potravin zbavena významných živin. Na rozdíl od zpracovaných zrn, jako je obohacený chléb, těstoviny, obiloviny a sladkosti, celá zrna poskytují bohaté množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Nahrazování zpracovaných sacharidů z celých zrn, jako je 100 procent celozrnného chleba namísto bílého chleba a ocelově řezaného ovesu místo kukuřičných vloček, může pomoci zlepšit wellness u lidí s divertikulitidou. Mezi další celozrnné potraviny patří těstoviny, hnědá rýže, divoká rýže, horké obiloviny a polévky z ječmene.

Luštěniny

Luštěniny, jako jsou fazole, cizrna, čočka a hrášek rozdělí se dobře do stravy, která je šetrná k divertikulitidě. Luštěniny jsou bohaté na vlákninu, nízký obsah tuku a poskytují komplexní sacharidy a bílkoviny. Při konzumaci celého zrna, jako je hnědá rýže, luštěniny vytvářejí “kompletní bílkovinu”, což znamená, že jsou poskytovány všechny esenciální aminokyseliny. Potraviny na bázi zeleniny zahrnují černou fazolovou polévku, hummus (pastu z mletých cizrnek), dal (indická vepřová čočka), rozkrášlová hrachová polévka a vegetariánské hamburgery vyrobené z kaše.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální tuky, které tělo musí skrz jídlo nebo doplňky. Podle lékařského centra Univerzity Marylandu může pravidelný příjem jídel obsahujících omega-3 tuky, jako je losos, tuňák, makrela, mleté ​​lněné semínko, vlašské ořechy a repkový olej, může snížit tělesný zánět. Vzhledem k tomu, že nasycené tuky a trans-tuky, jako jsou ty, které se nacházejí v tučném červeném masu a plnotučném mléce, mohou zvýšit zánět, nahrazují je omega-3 tuky a dalšími nenasycenými tuky, jako je extra panenský olivový olej, doporučené pro osoby s divertikulitidou .