Léky na nadměrný hlen a kašel

Přehled

Nadměrný hlen a kašel svědčí o nemoci postihující dýchací cesty a plic. Hlien slouží k zachycení nečistot nebo patogenů a kašel slouží k jeho vyloučení z dýchacího traktu. Produkce kašle a hlenu může sloužit užitečným funkcím. Některé chorobné stavy jsou však spojeny s nadměrným, patologickým kašlem a produkcí hlenu. Prvním krokem je často léčba základního stavu, který způsobuje příznaky. Druhým krokem je léčba samotných příznaků. Přetrvávající kašel by měl následovat zdravotník.

Zacházení se základními podmínkami

Většina času, kašel a produkce sliznice jsou spojeny se základními podmínkami, zatímco je ošetřován, symptomy se zlepšují. Například pneumonie může být způsobena bakteriální infekcí plic. Ovlivněná oblast plíce se plní tekutinou a buňkami z plicní tkáně a imunitním systémem, což stimuluje více podráždění plic a dýchacích cest a způsobuje kašel. Antibiotika pomáhají předcházet infekci a eliminovat zdroj kašle. Jako další příklad je astma způsobena nadměrnými reakcemi dýchacích cest na faktory v životním prostředí, jako je zvířecí srdeční choroba. Dýchací cesty úzce a produkují nadměrný hlen, který vyvolává kašel. Léky na astma zmírňují tyto příznaky.

Benzonatate a Guaifenesin

Benzonatate je pilulka, která působí jako lokální anestetikum na nervy plic. To způsobuje, že nervy v plicích jsou méně citlivé na stimulaci vyvolanou kašlem. Tento léčivý přípravek může být kombinován s jiným lékem nazývaným guaifenesin, který se rovněž zabývá produkcí hlenu. Guaifenesin je lék, který uvolňuje hlen v dýchacích cestách, což usnadňuje uvolnění osoby.

Opiáty

Opiáty zahrnují takové léky jako kodein a morfin. Často se používají pro středně těžkou až silnou bolest. Dalším účinkem je snížení reflexu kašle. Na rozdíl od benzonatátu, který působí na nervy v plicích, opiáty snižují reflex kašle v mozku. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zpomalení dýchání, gastrointestinální potíže a potenciál závislosti. Lék, který má ve většině lidí méně potenciálu závislosti, se nazývá dextrometorfan. Jedná se o opiát, ale ve společných dávkách se zdá, že pouze sníží kašel. Nešetří bolest. Dextromethorphan je jedním z nejčastěji používaných léků proti kašli a často je také kombinován s guaifenesinem.