Léky na opuchlou nohu po operaci náhrady kolenního kloubu

Led

Podle americké akademie ortopedických chirurgů chirurgové provádějí každý rok zhruba 581 000 operací pro náhradu kolenního kloubu. Náhrada kolenního kloubu zahrnuje odstranění poškozených kostí a chrupavek z kostí nohou, jmenovitě femuru, holenní kosti a patelu – a nahrazení umělým kloubem z kovových slitin, vysoce kvalitních plastů a polymerů. Po operaci je opuch nohy normální a může trvat až 3 až 4 měsíce. Existuje několik metod pro kontrolu otoku operační nohy.

Komprese

Chlazení místa chirurgického zákroku způsobuje vazokonstrikci nebo zúžení cév, což snižuje průtok krve do oblasti a tím snižuje otok. Americká akademie ortopedických chirurgů doporučuje používat balení na ledu po dobu 15 až 20 minut, aby se snížil otok.

Nadmořská výška

Je běžné, že pacient podstupující kolenní náhradu nosí kompresní punčoch po operaci. Tyto punčocháče se pohodlně zapadají kolem nohy a pomáhají snižovat otoky z ukládání tekutin v noze. Pacienti by měli nosit tyto punčochy po dlouhou dobu stání nebo sedět ve vzpřímené poloze, stejně jako během aktivity. Aktivita zvyšuje průtok krve a naopak zvyšuje otoky.

Cvičení

Pacienti s náhradou kolenního kloubu mohou snížit otok ležením a zvýšením nohy nad úroveň srdce. Toto polohování podporuje správný průtok krve do nohy a ven. Pokud se otok během dne zhorší, pacienti mohou lehnout po dobu 30 minut až hodinu, aby se snížilo nahromadění tekutin.

Fakultní nemocnice v Georgetownu doporučuje, aby pacienti zahájili kotníkové pumpy ihned po operaci, aby se podpořil správný průtok krve a snížilo se riziko vzniku krevních sraženin a otoků. Pacienti mohou tyto cviky opakovat 20krát za hodinu, zatímco jsou vzhůru. Lékaři mohou také předepisovat kontinuální pasivní pohybový aparát, který pomůže obnovit normální rozsah pohybu do kolena. Tento stroj také podporuje správný průtok krve a snižuje otoky.