Matice pro zvýšení HDL

Přehled

Cholesterol je druh tuku v potravinách. Lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) je “špatný” cholesterol, který se může vytvářet v tepnách a může vést k srdečním onemocněním a jiným onemocněním. Vysoká hustota lipoproteinů (HDL) cholesterolu je přínosná, protože může pomoci odstranit škodlivé tuky z krevního řečiště. Podle Mayo kliniky jsou ořechy chutné a zdravé občerstvení bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky, které mohou snižovat LDL cholesterol a zvyšovat HDL cholesterol. Klinika Mayo doporučuje jíst asi hrstku ořechů třikrát až čtyřikrát týdně.

Vlašské ořechy

Kromě toho, že jsou zdrojem vysokého mononenasyceného tuku, jsou vlašské ořechy bohatým zdrojem antioxidantů a omega-3 mastných kyselin, zprávy Světové nejzdravějších potravin. Vlašské ořechy obsahují l-arginin, aminokyselinu, která je spojena se sníženou hypertenzí, protože způsobuje, že krevní buňky se uvolňují a zůstávají hladké. Vzhledem k tomu, že všechny ořechy mají vysoký obsah tuku, přílišné množství jídla může způsobit vážení. Mayo Clinic doporučuje náhradu sýra nebo krutonů za vlašské ořechy jako salátové polevy. Jemně nakrájené vlašské ořechy mohou nahradit mouku nebo kukuřičný škrob jako zahušťovadlo pro omáčky.

Kešu

Kešušky obsahují podstatně méně tuku než jiné ořechy a většina tuku je složena z mononenasycených tuků. Zejména ořechy kešu jsou bohatým zdrojem kyseliny olejové, stejného tuku nalezeného v olivovém oleji, který je spojen se sníženým srdečním onemocněním a hladinami triglyceridů. Podle Harvard School of Public Health, nenasycené tuky pomáhají snižovat zánět a udržují srdeční rytmy stabilní. Vysoký obsah antioxidantů v kešu také pomáhá chránit vaše srdce před onemocněním. Kešu mohou být rozemleté ​​na pastu pro chutné nápoje a také doplňují zeleninové pokrmy a misky na míchání.

Mandle

Na rozdíl od vlašských ořechů a kešu, mandle jsou vlastně semenem rostliny, spíše než ovocem. Mandle jsou bohaté na mononenasycené tuky, jako je kyselina olejová, a spolu s vlašskými ořechy a olivovým olejem mohou být důležitou složkou zdravých výživových diet, jako je středomořská strava. Chcete-li ochránit své srdce a udržet váhu, Mayo Clinic doporučuje nahradit živočišné tuky rostlinnými tuky, které se nacházejí v oříšcích a rostlinných olejích.

Dýňová semínka

Ořechová chuť dýňových semen je chutná a výživná. Ačkoli mají nízkou hodnotu kalorií, jsou bohatým zdrojem zinku a manganu – esenciálních mikronutrientů, které jsou obtížně získávány z jiných potravin. Podle Světových nejzdravějších potravin obsahuje dýňová semena fytosterol, sloučeninu podobnou cholesterolu, která pomáhá zvýšit poměr LDL a HDL snížením LDL cholesterolu. Dýňová semena jsou také zdravým zdrojem vlákniny a jsou chutným přírůstkem do salátů, těstovin a pokrmů z masa.