Menopauzální a gastrointestinální příznaky

Přehled

Menopauza je definována jako konec ženského měsíčního toku menstruační krve a je výsledkem přirozeného poklesu funkce vaječníků. Příznaky a příznaky menopauzy mohou ovlivnit ženskou psychologii, pocit pohody, nervový systém, srdce, mozku, svaly a gastrointestinální systém. Některé ženy mají jeden nebo více příznaků a některé ženy nemají žádné příznaky. Běžné stížnosti zahrnují návaly horka, pocení, podrážděnost, závratě, necitlivost, únava, nervozita, palpitace srdce, suchost vagíny, nevolnost, plyn, nadýmání, močová inkontinence, zácpa, průjem, bolest svalů, deprese a nespavost.

Zácpa

Během perimenopauzy a menopauzy se gastrointestinální trakt zpomaluje, což přispívá k zácpě, a zácpa může způsobit hormonální nerovnováhu. Autor Dawn M. Olsen, zakladatelka webových stránek Menopause A to Z, vysvětluje, zda žena, která prochází menopauzou, se také zabývá stresem, zácpou a poruchou trávení se může zhoršit, zvláště pokud přejírá, jedí určité potraviny nebo jí příliš rychle. Nepít dostatek vody může vést k dehydrataci a přispívá k zácpě. Zácpa může být problematická, protože denní pohyby střev jsou nezbytné pro odstranění odpadu z těla a mohou být rozhodující pro udržení hormonální rovnováhy, protože ženy procházejí menopauzou.

Syndrom dráždivého střeva

Syndrom dráždivého střeva nebo IBS je běžné onemocnění s mnoha příznaky, jako je plyn, bolest břicha a nadýmání. Dr. Margaret M. Heitkemperová, Ph.D., oddělení biologických zdravotních a zdravotních systémů na Washingtonské univerzitě v Seattlu, provedla přehled vědecké literatury o tom, že fluktuace hormonů vaječníků ovlivňují gastrointestinální symptomy u žen s podrážděným Střevní syndrom. Symptomy se zvyšují v době menopauzy a vyskytují se v době, kdy hormony vaječníků klesají, což naznačuje, že snížení estrogenu a progesteronu může přispět k břišnímu a gastrointestinálnímu nepohodlí u žen v menopauze, bez ohledu na to, zda mají nebo nemají syndrom dráždivého střeva.

Gastroezofageální refluxní choroba

Mnoho žen v menopauze vykazuje kyselý reflux nebo gastroezofageální refluxní chorobu, známou jako GERD. Tento stav nastává, když spodní část esophageal svěrače není správně uzavřít, dovolit obsah žaludku reflux nebo únik zpět do jícnu. Jedním z hlavních příznaků GERD je trvalé pálení žáhy způsobené kyselou regurgitací, nicméně některé ženy, které mají gastroezofageální refluxní chorobu, netrpí pálením žáhy. Ženy mohou zažívat pálení nebo udušení v krku, bolest na hrudi, potíže s polykáním a ranní chrapot. Mary Infantino, RN, Ph.D., ředitelka absolventského ošetřovatelského programu na Long Island University v New Yorku, provedla studii v roce 2008 Na příznaky gastroesofagálního refluxu u perimenopauzálních a menopauzálních žen. Výzkum zjistil, že perimenopauzální a menopauzální ženy měly vyšší procento diagnóz GERD než ženy před menopauzou a že pacienti s menopauzou měli významně vyšší horní gastrointestinální nepohodlí. Výzkum Dr. Infantina zjistil, že ženy s menopauzou mají téměř třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít příznaky GERD, což naznačuje hormonální vazbu mezi menopauzou a gastroezofageálním refluxem.

Burping

Pokud žena v menopauze zjistí, že je více než obvykle, její jízda může přenášet vzduch špatným směrem. Tento stav může být způsoben hormonálními fluktuacemi, které mohou mít vliv na fungování jícnu, podle Judith Paley, MD, Associate Clinical Professor of Medicine, University of Colorado Health Sciences Centre. Ženy v menopauzálním věku mají pravděpodobně větší váhu, což může způsobit, že jsou náchylnější k refluxu jícnu. Aby se snížilo polknutí vzduchu, ženy by neměly žvýkat gumu, jíst tvrdé bonbony nebo mluvit při jídle.