Možné komplikace krevního refluxního onemocnění

Ezofagitida a vředy jícnu

Nejčastější komplikací krevního refluxního onemocnění je zánět jícnu, známý jako esofagitida. Kyselina žaludku způsobuje zranění buněk, které se pohybují v jícnu, což vede k bolesti cílené jako pálení žáhy. Není to jenom utrpení, ale je třeba myslet na esofagitidu jako na startovací podložku pro postupně vážnější stavy.

Ezofageální strictura

Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární poranění pokračuje v jícnu, dochází k rozpadu podšívky a vzniku vředů. Vředy jsou těžce zanícené otevřené oparu, které vypadají jako krátery. Pokud nejsou vředy jícnu ošetřeny, mohou krvácet, příležitostně hojně, a tak se doporučuje léčba.

Barrettův jícen

Další komplikace poškození kosti v jícnu je zjizvení, s následným vývojem zúžené oblasti známé jako strictures. Ezofag je normálně měkký orgán, který expanduje a smíchá s různými množstvími pevných a tekutých potravin. Vzhledem k tomu, že její ohebné buňky se nahradí jizvovou tkání, jícen se stává tuhým a zužujícím. Když jsou kruté, potraviny se uvíznou v jícnu, čímž se postupně ztěžují polykání. Stejně jako ucpaný odtokový sprchový potrubí, když člověk má stres z jícnu, jídlo se může opřít o oblast striktury a skončí v krku a ústech. Obvykle se příznaky způsobené stricturami postupně rozvíjejí, počínaje zákeřným nástupem jídla, který se příležitostně uvízne v hrudníku.

Rakovina jícnu

Kromě benigní povahy pokračujícího acid-indukovaného zánětu jícnu leží svět potenciálně prekancerózních a rakovinných stavů. Při přetrvávajícím poškození refluxu mohou buňky, které normálně vyčnívají do dolní části jícnu, začít nahradit buňkami podobnými těm, které obvykle lámou žaludek. Přítomnost žaludečních buněk v jícnu je označována jako Barrettův jícen.

Komplikace laryngofaryngeálního refluxního onemocnění

Přibližně 5 až 15 procent lidí, kteří podstoupili endoskopii k refluxní chorobě, má podle Barrettova jícnu podle článku publikovaného v The Lancet v březnu roku 2009. Muži typicky vyvíjejí Barrettův jícnu dvakrát častěji než ženy a je to nejběžnější Bílých mužů ve věku nad 50 let. Lidé s Barrettovým jícnem mají mnohem větší pravděpodobnost vývoje adenokarcinomu jícnu než pacienti bez tohoto onemocnění. Podle článku publikovaného v čísle Gastroenterology v severní Americe v červnu 2015 bude každý rok přibližně každý 750 lidí s Barrettovým jícnem nově diagnostikován rakovinou jícnu.

Nejvíce ničivou komplikací kyseliny refluxní choroby je rakovina jícnu, konkrétně adenokarcinom jícnu. Podle článku z Cannes v červnu 2013 se incidence adenokarcinomu jícnu od roku 1975 zvýšila o bezprecedentní 650 procent, což z něj činí nejrychleji rostoucí rakovinu v Americe a Evropě. Zatímco několik dalších zhoubných nádorů, jako je rakovina plic, prsu, prostaty a tlustého střeva, jsou častější, rakovina jícnu obvykle není diagnostikována až do poměrně pozdního stadia, kdy je méně úspěšná.

Existuje několik potenciálních komplikací LPRD. Lidé s neléčenou nebo nedostatečně léčenou LPRD mají zvýšenou pravděpodobnost vývoje astmatu, stenózu (zúžení) vokálních kordů, benigní nádory hlasivky nazývané granulomy nebo rakovina hrtanu nebo hltan (hrdlo). Je důležité si uvědomit, že ačkoli je LPRD rizikovým faktorem pro tyto stavy, žádné studie neprokázaly, že LPRD je přímo způsobuje.

Vzhledem k možnosti vzniku závažných komplikací způsobených kyselinou s refluxním onemocněním je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte příznaky, které naznačují jakékoli problémy s jícnem, včetně pálení žáhy, regurgitace nebo pocitu, že se potraviny uvízly v oblasti hrudníku. Měli byste také navštívit svého lékaře, pokud máte příznaky, které mohou být příčinou LPRD, jako je chronický kašel po dobu delší než osm týdnů, chraplavost, časté vymývání krku nebo hrudkovitý pocit v krku.

Upozornění