Možné příčiny zvýšených jaterních enzymů a žaludeční nevolnost

Vaše játra produkují enzymy v reakci na zranění nebo toxiny. Když tyto enzymy vstupují do krevního řečiště při vyšších než normálních množstvích, jsou údajně zvýšené. Protože funkce jater působí na každou část těla, zánět v tomto orgánu může způsobit bolest žaludku, nevolnost a zvracení. Váš lékař může určit příčinu jaterní tísně pomocí krevních testů a komplexní anamnézy.

Ztráta chuti k jídlu, nevolnost a zvracení, průjem a bolest žaludku by mohla být chřipkou, ale jestliže jsou zvýšené jaterní enzymy, může to být případ hepatitidy A. Virus hepatitidy A také zpravidla způsobuje žloutenku. To se šíří fekálně-ústní kontaminací, což je důsledek špatné hygieny v koupelně nebo kontaminace potravin. Virus je vyhozen v stolici infikovaných osob. Hepatitida A je samovolně omezující porucha, pro její překonání může být zapotřebí pouze odpočinek a spousta tekutin. Infekce virem hepatitidy B nebo C může způsobit chronické onemocnění a poškození jater, ke kterým dochází v průběhu času. Illinoisské oddělení veřejného zdraví uvádí, že hepatitida C se šíří krví, přičemž zdravotní pracovníci, IV uživatelé drog a ti, kteří před rokem 1992 dostali krevní transfúze, jsou nejvíce ohroženi. Hepatitidě B lze předcházet očkováním.

Zdravá játra napomáhá trávení tuků a bílkovin, reguluje pohlavní hormony, rozkládá toxiny v krevním řečišti a odstraňuje přebytečné červené krvinky. Chronické zneužívání alkoholu dává játr, což způsobuje nahromadění tukových ložisek, které se zhoršují, což vede k alkoholové hepatitidě. Americká jaterní nadace uvádí, že 35 procent těžkých pijáků rozvíjí tento stav. Pokud pití pokračuje, zdravá jaterní tkáň se postupně nahrazuje nefunkční jizvou, což je proces známý jako cirhóza. Opuch břicha a bolestivost, ztráta chuti k jídlu a nevolnost mohou charakterizovat alkoholické onemocnění jater.

Obezita, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a diabetes typu 2 jsou rizikovými faktory pro nealkoholickou steatohepatitidu. Porucha obecně následuje stejný průběh jako alkoholické onemocnění jater, nicméně pacienti mohou být nepijící. Národní shromaždiště informací o trávicích onemocněních informuje, že mnoho lidí s NASH nemá příznaky únavy a rozrušení žaludku, dokud nedojde k poškození jater. Ztráta hmotnosti, jíst zdravou výživu a pravidelné cvičení vám pomůže řídit NASH. Pravidelná lékařská péče je také nutná pro kontrolu účinků této nemoci.

Celá rodina léků snižujících hladinu cholesterolu známých jako statiny může poškodit vaše játra. Pravidelné krevní testy dokáží odhalit změny a vyhnout se vzniku souvisejícího stavu svalové ztráty známého jako rhabdomyolýza. Symptomy mohou zahrnovat ztuhlost, otoky a citlivost velkých svalů nohou a zad, tmavá moč, rychlý tep srdce, horečka, nevolnost a zvracení. Porucha nebo selhání jater může také vyplynout z dlouhodobého užívání nebo vysokých dávek jiných léků, včetně léků proti bolesti, jako je acetaminofen. Toxické účinky těchto léků mohou způsobit žloutenku, únavu, nevolnost, zvracení, průjem a ztrátu chuti k jídlu.

Přehled

Virové hepatitidy

Alkoholická jaterní nemoc

Nealkoholická steatohepatitida

Vedlejší účinky na léčbu