Nediabetické příznaky neuropatie

Přehled

Neuropatie, také známá jako periferní neuropatie, je stav, který způsobuje necitlivost, bolest, brnění a slabost, obvykle v rukou a nohou. Může se vyskytovat epizodicky nebo postupovat postupně v průběhu let. Podle Asociace neuropatií se 30 procent případů vyvíjí z diabetu, 30 procent z neznámých příčin a 40 procent z infekcí, autoimunitní poruchy, genetické faktory, nerovnováha živin, nádory nebo toxiny. Symptomy neuropatie se liší v závislosti na typu neuropatie a postihují nervy.

Senzorické příznaky

Neuropatie způsobuje poškození vláken, které ovlivňují fyzický pocit, což způsobuje nervovou bolest, brnění a necitlivost. Smyslové poškození může snížit schopnost osoby určit polohu svých kloubů a trpět špatnou koordinací. Podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu (UMMC) se symptomy pocitů často začínají v nohou a postupně postupují směrem k tělu, protože se neuropatie zhoršuje. I když jsou senzorické příznaky běžné u diabetické neuropatie, ovlivňují i ​​jiné formy.

Problémy s pohybem

Když neuropatie způsobuje poškození vláken, které postihují svaly člověka, může to vést k fyzické slabosti, ztrátě obratnosti a snížení svalové hmoty. Může se také objevit svalové křeče nebo záškuby, potíže s polknutím nebo dýcháním, paralýza postižených částí těla a snížená kontrola svalů. Podle UMMC tyto příznaky často vedou k propadnutí, následným zraněním a potížím s prováděním úkolů, které vyžadují obratnost, jako je například zapínání košile, psaní a otevírání dvířek a dvířek. Zmenšená nervová funkce v rukou může způsobit, že lidé často upadají předměty. Když jsou svaly na nohách oslabené, lidé se mohou potýkat s chodem nebo chodit nebo pozorovat pocit “těžkosti” v nohou. Normálně jednoduché úkoly, jako je například lezení po schodech, mohou být náročné a vedou k frustraci a svalové křeče.

Autonomní příznaky

Neuropatie může také ovlivnit autonomní nervy, které přispívají k nedobrovolným funkcím, jako je srdeční tep, trávicí procesy, krevní tlak a funkce orgánů. Když k tomu dojde, mohou se vyvinout četné příznaky, jako je rozmazané vidění, zácpa nebo průjem, neschopnost nebo snížená schopnost potu, bláhové nadýmání a potíže při močení. Podle UMMC mohou mdloby nebo závratě při stání naznačovat pokles krevního tlaku způsobený symptomy autonomní neuropatie. Lidé s neuropatií se mohou stát citlivými na teplo během fyzické námahy, jako je cvičení. Pokud je postižený trávicí systém, po jídle se může objevit nevolnost nebo zvracení. Impotence u mužů a neúmyslná ztráta hmotnosti může také vyplynout z těchto příznaků.