Negativní dopad rychlého občerstvení na výživu dítěte

Přehled

Rychlé potraviny se staly stále populárnější mezi Američany, včetně dětí. Díky rostoucí reklamě, exponenciálnímu nárůstu restaurací rychlého občerstvení a rychlému životnímu stylu Američanů se rychlé občerstvení stalo průmyslem v hodnotě několika miliard dolarů. Rychlé občerstvení mělo negativní dopad na Američany všech věkových kategorií, zejména děti, protože to bylo spojeno se závažnými zdravotními problémy, od obezity až po diabetes.

Obezita

Podle americké akademie dětské a dospívající psychiatrie je 16 až 33 procent dětí ve Spojených státech obézních. Děti jsou považovány za obézní, pokud jsou o věk a výšku 20% nebo více nad normální hmotností. Obezita je způsobena tím, že jíst více kalorií než tělo spálí. Rychlá jídla mají notoricky vysoký obsah kalorií a tuků a spotřeba rychlého občerstvení je spojena s obezitou, podle studie z roku 2004 “Pediatrie”. Hamburger z jednoho populárního řetězce rychlého občerstvení například obsahuje 670 kalorií a 39 gramů tuku, které jsou považovány za vysoce kalorické a téměř denně doporučené množství tuku – 40 gramů – na osobu, podle americké stravy A pokyny pro léčivé přípravky.

Srdeční problémy

Vysoký obsah tuku a cholesterolu ve většině rychlých jídel je spojen s řadou srdečních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, vysoký cholesterol, mrtvice a infarkty. Studie v roce 2013 “Výzkum hormonů v pediatrii”, děti s nadváhou, jsou náchylnější k vysokému krevnímu tlaku, což je nebezpečný stav bez příznaků, které mohou vést k srdečním onemocněním, pokud nejsou léčeny. Vysoký cholesterol, který je způsoben příliš vysokou tvorbou tuku v tepnách, také nemá žádné příznaky a může vést k mrtvici, pokud není léčena. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění má jeden z pěti amerických dospívajících vysoký cholesterol. Vysoký obsah nasycených tuků v mnoha výrobcích rychlého občerstvení může způsobit vysoký cholesterol.

Diabetes

Diabetes je porucha metabolismu, která se vyznačuje problémy s inzulínem, což vede k neschopnosti rozkládat cukr v těle. Příliš mnoho cukru je přispívá k rozvoji diabetu. Mnoho položek rychlého občerstvení je s vysokým obsahem cukru, některé obsahují více než doporučené denní množství pouze v jedné potravině. Centrum pro vědu ve veřejném zájmu provedlo studii, v níž dospělo k závěru, že 59 procent produktů rychlého občerstvení, které jsou prodávány dětem, nesplňuje standardy výživy společnosti CSPI. Všechny sladké občerstvení, ovocné chuťovky a sušenky ve studii byly zjištěny, že neobsahují živiny. Mnoho z těchto potravin je s vysokým obsahem cukru, což zvyšuje riziko dětské diabetu.