Negativní vedlejší účinky paba

Přehled

PABA – kyselina para-aminobenzoová – je používána různými způsoby, včetně topicky jako reflexního činidla v mnoha komerčních opalovacích krémách a orálně k tmavnutí vlasů starších pacientů a léčbě zácpy a vitiligo, což je ztráta pigmentace Náhodných skvrn na kůži, podle “základů ošetřovatelství”. Nežádoucí účinky přípravku PABA se liší v závislosti na době expozice, způsobu podávání a dávkování.

Poškození jater

Když je přípravek PABA podáván perorálně, může mít škodlivé účinky na játra, podle “základů ošetřovatelství”. Podle “Úvodu k lékařsko-chirurgickému ošetřování” je játra postižena, když se PABA spotřebuje v množství rovném nebo větším než 8 g. Když se toto množství PABA spotřebuje, játra ztrácí schopnost řádně fungovat, což nakonec může vést k selhání jater, podle “základů ošetřovatelství”. Porucha jater vede k úmrtí bez okamžité lékařské péče, podle “Úvod do lékařsko-chirurgické ošetřovatelství.

Kožní abnormality

Klinická dermatologie “říká, že PABA může vést k rozmanitým abnormalitám v kůži při topickém použití, od změny barvy až po rakovinu. Typicky se PABA aplikuje lokálně při použití opalovacího krému, podle” základů ošetřovatelství “PABA chrání před karcinomem, ale neochrání Kůže z melanomu, podle “klinické dermatologie”. PABA navíc přispívá k uvolňování okysličených volných radikálů, které podle klinické dermatologie může v nejhorším případě vést k hlubší pigmentaci kůže a k rakovině kůže.

Alergické reakce

Stejně jako všechny chemikálie může být alergická na PABA podle “Základy ošetřovatelství”. Alergické reakce se liší v závislosti na množství, trvání a způsobu expozice podle “Úvod do lékařsko-chirurgického ošetřovatelství”. Při aplikaci místně může PABA způsobit zarudnutí, podráždění a svědění kůže podle “klinické dermatologie”. Při perorálním podání může PABA způsobit závratě, poruchy gastrointestinálního traktu a respirační potíže, podle “Úvodu k lékařské chirurgické ošetřovatelce.