Nežádoucí účinky

Problémy s játry

Prontalgine je lék proti bolesti hlavy, který se prodává ve Francii. Obsahuje acetaminofen, kodein a kofein. Kombinace těchto léků je účinná při léčbě napěťových bolestí v důsledku jejich protizánětlivých účinků, stejně jako vaskulární dilatace. Acetaminofen je běžně přidáván do kodeinu, opiátu, který zintenzivňuje účinky zabíjení bolesti. Prontalgine je obecně bezpečná, pokud se užívá podle pokynů a nejdéle po několika dnech najednou. Prontalgine může způsobit mírné až závažné nežádoucí účinky v závislosti na dávce a trvání léčby.

Nespavost

Jedním z vážnějších možných nežádoucích účinků užívání prontalginu je poškození jater. Vzhledem k tomu, že prontalgin obsahuje acetaminofen, pacienti by měli omezit svou dávku a trvání. Acetaminofen byl spojen s několika negativními účinky na játra, včetně akutního selhání jater, žloutnutí kůže a očí, zánětu a zjizvení. V prosinci 2005 vydání “hepatologie” Dr. Anne Larson a kolegové zjistili, že acetaminofen je hlavní příčinou akutního jaterního selhání ve Spojených státech, což představuje 42 procent případů. Navíc 63% stejných pacientů užívalo sloučeniny obsahující narkotické látky podobné prontalginu. Průměrná dávka acetaminofenu způsobující akutní jaterní selhání byla 24 gramů nebo přibližně 50 prontalginních tablet denně. Podle Harvardské lékařské školy může jaterní selhání způsobit až 5 000 mg denně, což dále omezuje počet tablet prontalginu, které by člověk měl užívat.

Nevolnost

Prontalgine může také u některých pacientů způsobit nespavost, zejména pokud je lék užíván v noci. Jak kofein, tak kodein mají vlastnosti, které brání spánku. V vydání z prosince 2009 “Anesteziologie” Dr. Max Kelz a Jason Moore uvádějí, že opiáty, jako je kodein, mohou způsobit nespavost, protože inhibují adenosin, neurotransmiter-nukleotid nezbytný pro zahájení spánku. Tento účinek může být dále zhoršen, protože kofein v prontalginu také inhibuje adenosin. V červenci 2005 vydala “Cellscience Reviews”, Dr. Charles Mobb hlásil, že kofein přímo snižuje trvání a nástup spánku prostřednictvím inhibice adenosinu. Navíc kofein může způsobit, že se pacienti během noci probudí kvůli zúžení močového měchýře, což způsobí zvýšení frekvence močení.

U pacientů, kteří užívají prontalgine, může dojít také k nevolnosti. Všechny tři složky v prontalgine mohou způsobit nevolnost z různých důvodů. Podle Dr. Davida Weissmana na lékařské fakultě ve Wisconsinu způsobují opiáty jako kodein nevolnost ve třech různých částech těla. Kodein upozorňuje na spouštěcí zónu chemoreceptoru, která odstraňuje škodlivé látky v krvi. Kodein také mění vestibulární přístroj, který reguluje rovnováhu a koordinaci. Navíc kodein způsobuje paralýzu žaludku a střev, což významně snižuje motilitu. Podle Drugs.com je jedním z nejčastěji hlášených vedlejších účinků kofeinu nevolnost. Acetaminofen obvykle způsobuje nevolnost ve vysokých dávkách.