Nežádoucí účinky antikoncepce

Tabletka pro kontrolu proti narození Nortrel je kombinace ethinylestradiolu a norethindronu, dvou hormonů, které zabraňují uvolnění vajíček z vaječníků a změnu prostředí dělohy, aby bylo pro spermie obtížnější dosáhnout dělohy. Nortrel může být také předepsán k léčbě akné, endometriózy nebo syndromu polycystických vaječníků. Nežádoucí účinky přípravku Nortel jsou podobné nežádoucím účinkům jiných perorálních kontraceptiv a mohou se pohybovat v rozmezí od mírné až po život ohrožující v závislosti na přítomnosti určitých rizikových faktorů.

Nortrel, stejně jako mnohé antikoncepční pilulky, může zvýšit riziko srdečního záchvatu nebo život ohrožujících krevních sraženin, které mohou vést k mrtvici. Toto riziko je nejvyšší u žen starších 35 let, u žen, které kouří cigarety, u obézních žen nebo u žen se základními stavy, jako je srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, diabetes nebo vysoký cholesterol, podle RxList.

Během užívání přípravku Nortrel se u některých žen může objevit nevolnost, zvracení a nesnášenlivost nebo snížená tolerance k uhlohydrátům. Břišní křeče a nadýmání jsou také časté nežádoucí účinky, jako jsou změny chuti k jídlu a zvýšení hmotnosti nebo ztráty.

Nortrel může způsobit, že ženy přestanou menstruovat nebo měnit tok menstruace. Může také způsobit krvácení z průniku nebo špinění po celý cyklus. Jiné účinky reprodukčního systému zahrnují změny pohlavní jednotky, kvasinkové infekce, vaginální svědění a změny v konzistenci vaginálních sekrecí. Některé ženy mohou mít potíže s počátkem několik měsíců po zastavení Nortrellu.

Nortrel může způsobit změny na pokožce a vlasy, včetně pírnění nebo ztmavnutí kůže na obličeji, mírné vyrážky, svědění a otok, podle Medhelp. Ačkoli tento lék je někdy používán k léčbě akné, protože každý hormonální rovnováha je odlišná, může to vlastně způsobit akné u některých uživatelů. Při užívání přípravku Nortrel mohou vlasy růst rychleji, ale může dojít ke ztrátě srsti na pokožce hlavy.

Mezi další nežádoucí účinky přípravku Nortrel patří nervozita nebo závratě, deprese, zhoršení existujících křečových žil, nesnášenlivost kontaktních čoček, bolesti hlavy nebo migrény a změny nálady. Méně časté možné závažné nežádoucí účinky zahrnují léze na oko, těžkou depresi a komplikace žlučníku nebo jater.

Přehled

Nežádoucí účinky spojené se srdcem

Gastrointestinální vedlejší účinky

Reprodukční vedlejší účinky

Kůže a vlasy

Další vedlejší účinky

Pokud pocítíte bolest na hrudi, náhlá slabost nebo pocit necitlivosti, zejména na jedné straně těla, vyvolá náhlá vážná bolest hlavy doprovázená zmateností, rozmazaným viděním, ztrátou rovnováhy nebo poruchami řeči, vyhledejte lékařskou pomoc. Mohou to být příznaky srdečních komplikací nebo mrtvice.

Nouzové příznaky