Nežádoucí účinky černých beránků

Toxické účinky

Z několika typů stromů starších nebo starých, jeden obyčejně používá jako bylinný zdravotní prostředek Sambucus nigra, obyčejně známý jako evropský starší nebo černý kůň. Květiny a bobule jsou primárními částmi rostlin, které se tradičně používají v bylinných prostředcích k léčbě chřipky, nachlazení, horečky, infekcí dutin a zácpou. Elderberry způsobuje málo vedlejších účinků při použití v doporučených dávkách po dobu pěti dnů nebo méně, podle University of Maryland Medical Center.

Diuretické účinky

Černohorský může být toxický, protože obsahuje chemickou látku související s kyanidem. Listy, semena a kůra tohoto stromu mohou způsobit jedovaté účinky, pokud jsou konzumovány, a tak mohou jíst staré kočky, které jsou nezralé nebo nejsou pečené. Požití jakékoli z těchto látek může vést k gastrointestinálním účinkům, jako jsou břišní křeče, nauzea, zvracení a těžký průjem, jak vysvětlují americké národní zdravotnické instituce. Mezi další možné toxické účinky patří závratě, bolesti hlavy, slabost, rychlá srdeční frekvence a záchvaty.

Efekty krevního cukru

Elderberry doplňky mohou zvýšit močení, protože květy mají diuretické účinky, podle National Center for Complementary and Alternative Medicine. Diuretika pomáhají odstranit přebytečnou tekutinu z těla. NCCAM doporučuje, aby lidé, kteří užívali diuretické léky, byli opatrní při užívání suplementů. Navíc proto, že starší mohou mít laxativní účinky, lidé by neměli užívat jahody spolu s laxativy.

Alergická reakce

Starší může snížit hladinu cukru v krvi a národní zdravotní ústavy doporučují lidem, kteří užívají léky, jako je metformin nebo inzulín, aby regulovali hladinu cukru v krvi, aby byli obezřetní při užívání suplementů. Užívání jablečných kyselin spolu s těmito léky může zvýšit riziko vzniku nízké hladiny cukru v krvi, což je stav známý jako hypoglykemie.

Úvahy pro ženy

Stejně jako u všech bylinných léčivých přípravků mohou někteří lidé pociťovat alergickou reakci na černé ostružiny, obzvláště z čerstvých starších stonků, podle National Institutes of Health. Známky zahrnují vyrážku nebo potíže s dechem. Alergická reakce na černoušek by měla být považována za lékařskou pohotovost.

Elderberry má teoretické riziko způsobení vrozených vad, potratu nebo předčasného porodu. Národní instituty zdraví varují těhotné a kojící ženy, aby nepoužívali brambory.