Nežádoucí účinky citalopramu u žen

Přehled

Citalopram (Celexa) je lék používaný k léčbě deprese. Patří do skupiny léků nazývaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – SSRI. Tyto léky působí zvýšením aktivity serotoninu v mozku. Nežádoucí účinky jsou obecně stejné u mužů i žen, s výjimkou toho, že u žen se může objevit menstruační nepravidelnost tohoto léku. Pokud začnete užívat citalopram, měli byste být opatrní při řízení motorových vozidel nebo obsluhovat stroje, dokud nevíte, jak vás tento lék ovlivní.

Menstruační nesrovnalost

Ženy mohou během užívání citalopramu zaznamenat nesrovnalost při menstruaci. To znamená, že se může měnit váš měsíční měsíční plán. Tento nežádoucí účinek se zpravidla zmenšuje, jakmile se vaše tělo zvykne na tuto léčbu. Pokud váš cyklus zůstává nepravidelný, nebo máte nějaké jiné menstruační potíže, měli byste se podívat na svého poskytovatele gynekologie, abyste vyloučili jakékoli jiné typy onemocnění.

Sexuální efekty

Citalopram může snížit sexuální touhu a snížit schopnost orgasmu u žen. To se může zlepšit, jakmile se vaše tělo užívá k léčbě. Měli byste zvážit mluvení se svým lékařem, pokud tento účinek začne mít negativní dopad na váš životní styl.

Gastrointestinální vedlejší účinky

Nevolnost a průjem jsou běžným vedlejším účinkem citalopramu. Mohli byste riskovat dehydrataci, pokud se vaše zvracení stane vážným nebo trvá několik dní. Vyžívání menších jídel častěji a dodržování nemotorné stravy může pomoci zmírnit střevní nepohodlí. Pokud tyto nežádoucí účinky přetrvávají, poraďte se s lékařem.

Suchá ústa

Suchá ústa je častým nežádoucím účinkem citalopramu. Zvažte přenášení pastilky nebo mincovny s vámi, abyste pomohli zmírnit sucho v ústech. Použití dobré ústní vody po celý den může pomoci vašim ústy cítit více osvěžující. Ujistěte se, že váš nápoj obsahuje dostatečné množství tekutiny, aby zůstal hydratovaný.

Ženy mohou pociťovat nespavost – potíže s pádem nebo zotavení spánku, únavu a ospalost během léčby citalopramem. Tento nežádoucí účinek může časem klesat, jak se vaše tělo zvykne na tento lék. V případě, že jste příliš ospalá nebo vyčerpaná k uskutečnění každodenní činnosti, měli byste se svými poskytovateli zdravotní péče obrátit na další možnosti.

Nespavost, únava a ospalost