Nežádoucí účinky fytoestrogenu

Fytoestrogeny jsou skupina sloučenin odvozených z rostlin, které jsou primárně používány pro náhradu estrogenových hormonů u žen v menopauze. Tři nejvýše hodnocené zdroje potravy obsahující fytoestrogeny jsou sójové boby a lněné semínko s tofu, vyrobené ze sóji, které jsou třetí. Vzhledem k tomu, že isoflavony v sóji a lignánech v lněném semínku jsou vlastní potraviny samotné, musí být účinky fytoestrogenů rozšířeny tak, aby se podíval na celkové účinky samotných potravin na tělo. Přestože byly pozorovány příznivé účinky fytoestrogenů, pokud jde o léčbu menopauzy, jsou zaznamenány některé nežádoucí účinky, které by měly být vzaty v úvahu těmi, kteří tyto potraviny používají jako terapeutickou léčbu.

Sally Fallon a Mary G. Enigová, Ph.D., autora a odborníka na výživu v článku o zdravotním zpravodaji naturopatického lékaře Joe Mercola o tom, jak mohou sójové isoflavony snížit účinnost štítné žlázy a její tvorbu thyroidních hormonů přispívajících k hypotyreóze.

Sójové boby mají obzvláště vysokou hladinu kyseliny fytové, poznamenává článek Fallon a Enig, zabraňující řádné absorpci minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, měď a zinek.

Alergické reakce na sójový protein mohou zahrnovat kýchání, sípání, kašel, kopřivka, problémy s polknutím, anafylaktický šok, nespavost, infekce ucha a sinusu, bolest kloubů a chronická únava.

Kirk Williams, magisterský studijní obor Farmakologie z Tulane University, se zabývá obavami, že konzumace sójových výrobků může zvýšit riziko rakoviny prsu u ženy, která je citlivá na hormonální substituční terapii a možná alergická na sóju. Fytoestrogeny mohou dále snížit účinnost tamoxifenu, léky na rakovinu prsu a ženy užívající tamoxifen by se měly vyvarovat konzumace sóji.

Lněné semínko je s vysokým obsahem vlákniny a způsobuje obvyklé vedlejší účinky u lidí, kteří nepoužívají při požití vysokých vláknin s jídlem. Bolest, bolest břicha, plyn, průjem, zácpa, porucha trávení, pálení žáhy a nauzea mohou být způsobeny zahrnutím lněného semínce do stravy. Isoflavon genistein, který se vyskytuje u fytoestrogenů ze sóji, způsobuje žaludeční a jiné gastrointestinální problémy včetně eroze žaludku Podšívka z konzumace velkého množství sójových výrobků.

Přehled

Hypotyreóza

Snížená minerální absorpce

Alergie

Rakovina prsu

Gastrointestinální účinky