Nežádoucí účinky hořčíkových antacid

Přehled

Antacidami jsou léky, které se užívají bez lékařského předpisu ke zmírnění pálení žáhy, zažívacích potíží nebo kyselého refluxu. Mohou být formulovány s hořčíkem, hliníkem, vápníkem nebo kombinací hořčíku a hliníku dohromady. Antacida by měla být použita pouze pro příležitostné příznaky. Pokud se příznaky vyskytují důsledně nebo často, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. Ačkoli tyto léky jsou obecně bezpečné, existují vedlejší účinky spojené s jejich použitím.

Břišní nepohodlí

Antacidy hořčíku, jako je magnéziové mléko, mohou způsobit nevolnost a zvracení, ale hlavním vedlejším účinkem je průjem. Ostatní obsahují také hliník. Vzhledem k tomu, že vedlejší účinek antacid obsahujících hliník je zácpa, oba mají sklon k vzájemné rovnováze, což snižuje výskyt vedlejších účinků břicha. Univerzita Puget Sound naznačuje, že byste měli vyhledat lékaře, pokud nausea a zvracení trvají déle než jeden den nebo jestliže průjem trvá déle než 48 hodin.

Výpadek živin

Antacidy hořčíku ulehčují trávení a pálení žáhy neutralizací žaludeční kyseliny. Vaše tělo musí mít dostatečné množství žaludeční kyseliny k absorbování živin, jako je vápník, vitamin B12, železo, kyselina listová a zinek. Podle Penn State University mohou antacidy hořčíku snížit vstřebávání těchto živin. Tyto léky se mohou také vážit na fosfát, aby tělo nemohlo absorbovat. Neschopnost absorbovat živiny vede k různým nedostatkům vitaminů. Nízká hladina fosfátů a vápníku může způsobit svalovou slabost a osteomalacie. Nedostatek železa a B12 může také způsobit anemii. Kromě toho mohou být těhotenství ohroženy, pokud matka nedostane adekvátní množství kyseliny listové.

Lékové interakce

Antacidy obsahující hořčík mohou změnit účinnost mnoha léků. Některá antibiotika, jako je chinolon a tetracyklin, nemusí být absorbovány, pokud jsou užívány s antacidami hořčíku. Lékařské centrum University of Maryland uvádí, že byste měli užívat hořčík jednu hodinu před podáním těchto antibiotik nebo počkat dvě hodiny po podání antibiotik k užívání antacid. Hydroxid hořečnatý, který se nachází v mléce z magnesie, může zvýšit absorpci glyburidových a glipizidových léků na diabetes. To může být skutečně výhodné pro udržení snížené hladiny cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že hořčík může zablokovat absorpci bisfosfonátů používaných k léčbě osteoporózy, je třeba užívat antacidá s obsahem hořčíku buď jednu hodinu před nebo dvě hodiny po perorálním podání bisfosfonátů.