Nežádoucí účinky hořčíku pantoprazolu

Bolení hlavy

Omeprazol hořčík je obecný přípravek pro přípravek Prilosec, používá se k léčbě erozivní esofagitidy, dvanáctníkových a žaludečních vředů, pálení žáhy a dalších příznaků spojených s gastroezofageálním refluxem nebo GERD. Tento lék je klasifikován jako inhibitor protonové pumpy, který funguje ke snížení tvorby žaludeční kyseliny a obvykle se užívá dva až čtyři týdny. Tento lék může přejít do mateřského mléka, proto by neměla být používána matkou, která kojí. U tohoto léku se mohou vyskytnout některé časté nežádoucí účinky.

Bolest břicha

Podle eMedTV.com téměř 7 procent osob užívajících omeprazol během klinických studií zaznamenalo často hlášený nežádoucí účinek bolesti hlavy. Bolest hlavy může být doprovázena některými závratěmi a pravidelně ležet po celý den může pomoci snížit tyto příznaky. Tyto léky nejsou považovány za závažné nežádoucí účinky a lékárník může doporučit analgetikum, jako je acetaminofen nebo ibuprofen, které pomáhají zmírnit bolest. Obraťte se však na svého lékaře, pokud bolesti hlavy přetrvávají nebo se znepokojují.

Nevolnost a zvracení

Bolest břicha je dalším často hlášeným vedlejším účinkem užívání tohoto léku, při bolesti se může vyskytnout nadměrný plyn nebo křeče. Tento lék by měl být užíván přesně podle instrukcí, například je lepší na žaludek a účinnější, jestliže ho vezmete s plným pohárem vody, což může zmírnit nepříjemné pocity žaludku a další nežádoucí účinky spojené s trávením. Pokud trvá bolest žaludku, informujte lékaře, aby bylo možné provést úpravy.

Průjem

Podle PdrHealth.com se při užívání tohoto léku může objevit žaludeční potíže v podobě nauzey s nebo bez zvracení. To se nepovažuje za závažný nežádoucí účinek a mělo by ustoupit, když se vaše tělo přizpůsobí lékům. Kromě užívání tohoto léku s vodou může užívání před jídlem pomoci snížit takové gastrointestinální vedlejší účinky. Spotřebujte hodně vody, abyste zabránili dehydrataci. Informujte svého lékaře, pokud tyto nežádoucí účinky přetrvávají nebo se zvyšuje závažnost.

Drugs.com uvádí, že omeprazol může způsobit vedlejší účinek průjem, který se vyskytl až u 3,7% účastníků během klinických studií. Tento nežádoucí účinek může být spojen s křečemi a přebytečným plynem. Hnačka může vést k dehydrataci, proto udržujte přívod vody, pokud se objeví tento nežádoucí účinek. Pokud hrozí přetrvává nebo se zhorší, obraťte se na svého lékaře co nejdříve. Může být nutné upravit dávkování. Na druhé straně, užívání tohoto léku může vést k problémům s pohybem střev. Pokud dojde k zácpě, může být zmírňovač stolice nejprve užitečný. Pokud by se to stalo chronickým problémem, měli byste o tom s lékařem diskutovat, abyste snížili tento účinek.