Nežádoucí účinky l-fenylalaninu

Přehled

Fenylalanin je typ aminokyseliny, kterou vaše tělo používá k produkci proteinů a určitých typů chemických látek v mozku. Existují tři formy fenylalaninu: L-fenylalanin, přirozeně se vyskytující forma této aminokyseliny, D-fenylalanin, syntetická forma této aminokyseliny a DL-fenylalanin, což je kombinace prvních dvou forem této aminokyseliny. Poraďte se svým lékařem, pokud se u Vás objeví vedlejší účinky po konzumaci potravin, které obsahují L-fenylalanin.

Ztmavnutí kůže

Konzumace L-fenylalaninu může způsobit neobvyklé ztmavnutí kůže, což je vedlejší účinek nazývaný hyperpigmentace. Hyperpigmentace může nastat ve všech oblastech vašeho těla, ale může být nejvýraznější na pokožce obličeje. Tento vedlejší účinek L-fenylalaninu může být obtěžující a může mít za následek trvalé nebo trvalé zbarvení kůže. Tento efekt L-fenylalaninu může být přínosný i pro lidi, kteří mají vitiligo, což je stav, při kterém se v celém těle objevují bílé skvrny pokožky, vysvětluje Medical Center v Marylandu.

Fenylketonurie Symptomy

L-fenylalanin může vyvolat závažné nežádoucí účinky u lidí, kteří mají onemocnění nazývané fenylketonurie. Fenylketonurie, také nazývaná PKU, je zděděným genetickým stavem, který zabraňuje tělu syntetizovat enzym potřebný k rozpadu fenylalaninu. Symptomy spojené s PKU se obvykle objevují u postižených kojenců krátce po narození. Příznaky PKU zahrnují záchvaty, kožní vyrážku, hyperaktivitu, sociální nebo behaviorální problémy, zakrnělý růst nebo mentální retardaci, zprávy MayoClinic.com. Můžete také zaznamenat, že vaše moče, pokožka nebo dech vašeho dítě vyzařuje neobvyklý zápach. Pokud Vaše dítě projeví některý z těchto příznaků, nechte ho co nejdříve nechat vyhodnotit lékařem. Příznaky PKU lze řídit snížením a kontrolou množství fenylalaninu, které vaše dítě konzumuje.

DL-fenylalaninové vedlejší účinky

Po léčbě doplňky, které obsahují DL-fenylalanin, se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky. Děti, které dostávají doplňky DL-fenylalaninu, se mohou objevit jako neobvykle hyperaktivní nebo úzkostné, hlásí UMMC. Vysoké dávky tohoto doplňku mohou také způsobit bolest hlavy nebo nežádoucí účinky spojené s žaludkem, jako je pálivost nebo nevolnost. Pokud tyto nežádoucí účinky přetrvávají nebo se stávají závažnými, vyhledejte další pomoc od svého lékaře.