Nežádoucí účinky laparoskopické chirurgie

Těžká okamžitá pooperační bolest

Laparoskopická chirurgie je minimálně invazivní chirurgie používaná k řešení řady vnitřních nepořádků. Podle Patient UK se provádí laparoskopické operace, aby se bližší pohled na vnitřní orgány, biopsie, léčbu endometriózy, zvládnutí ovariálních cyst a mimoděložních těhotenství a způsobu přístupu k žlučníku nebo přídavku k odstranění. Stejně jako všechny chirurgické procedury přichází laparoskopická operace s vedlejšími účinky.

Infikované incize

Výzkumní pracovníci v Izraeli, kteří provedli srovnávací studii o úrovni bolesti mezi tradičními a laparoskopickými operacemi, zjistili, že podle latentoskopických procedur bylo v roce 2006 vydáno “Annals of Surgery”. Bolest byla měřena potřebami dalších léků proti bolesti, které potřebovalo 54 procent laparoskopických pacientů. Po 24 hodinách byla laparoskopická operace hodnocena jako méně bolestivá než tradiční, ale okamžitá pooperační bolest vyžadovala větší pozornost.

Bolesti ramen a horní části hrudníku

Podle pacienta UK mohou pacienti, kteří podstoupili laparoskopickou péči, zaznamenat infekce kolem řezů spojených s chirurgickým zákrokem. Tento nežádoucí účinek je občasný, ale léčba bude vyžadovat antibiotika.

Poškozené vnitřní orgány nebo krve

Obvyklým vedlejším účinkem laparoskopické operace je dle Surgery.com horní hrudník nebo ramenní bolesti. Pacient UK poznamenává, že toto může být soustředěno v lopatkách. Bolest souvisí se zvýšeným tlakem v břišní dutině způsobenou použitím plynových chirurgů k nafouknutí břišní oblasti před prvním řezem, aby jim poskytl jasnější pohled a lepší přístup k chirurgickým místům. Surgery.com uvádí, že bolest trvá obvykle jeden až dva dny po operaci.

Laparoskopické procedury jsou spojeny s poškozením vnitřních orgánů a cév, podle Patient UK. Jedná se o vzácný vedlejší účinek použití laparoskopických nástrojů a bude vyžadovat nouzovou tradiční chirurgii k opravě, zvláště pokud jsou střevy narušeny. Surgery.com poznamenává, že tenčí pacienti se silným břišním svalovým tonusem mají vyšší riziko vnitřního poškození Laparoskopická chirurgie, protože je méně prostoru pro manévrování nástrojů. Obézní pacienti mohou být vystaveni vyššímu riziku, protože pro vnitřní navigaci je zapotřebí větší síly.