Nežádoucí účinky mometamaxu

Přehled

Mometamax je veterinární lék používaný k léčbě zánětlivých bakteriálních ušní infekcí u psů. Tento léčivý přípravek obsahuje tři účinné složky: gentamicin, aminoglykosidové antibiotikum, klotrimazol, antifungální lék a betamethason, kortikosteroid. Přípravek Mometamax se podává jako kapalné kapky do infikovaného ucha, jak je předepsáno veterinárním lékařem.

Problémy s rovnováhou nebo slyšením

Psi, kteří dostávají přípravek Mometamax, mohou zaznamenat dočasnou ztrátu sluchu nebo vyvážení problémů jako vedlejší účinky tohoto léku, uvádí Lékaři Foster a Smith Pharmacy. Postižené psi se mohou při chůzi objevit nestabilní nebo mohou mít potíže s hraním nebo s obvyklou fyzickou aktivitou. Poruchy slyšení mohou způsobit, že se u některých psů zdá, že nereagují na sluchové příkazy poskytované jejich majiteli. Tyto vedlejší účinky postupně ustupují při dalším užívání léků.

Podráždění kůže

Betametazon, aktivní složka přípravku Mometamax, může způsobit, že se kůže uvnitř psa ucha objeví neobvykle červená nebo podrážděná a kůže se může vloupat, oloupat nebo svědit, varuje AnimalShelter.org. Psi, u kterých se po léčbě přípravkem Mometamax vyvinou závažné kožní reakce, jako jsou puchýře, by měly být předány veterinárnímu lékaři k dalšímu hodnocení a péči.

Upset žaludek nebo zvýšenou žízeň nebo močení

Nesprávné požití Mometamaxu může mít za následek průjem nebo zvracení. Někteří psi mohou také vykazovat zvýšený žízeň nebo mohou potřebovat močit častěji než obvykle, uvádí Lékaři Foster a Smith Pharmacy. Tyto nežádoucí účinky mohou přispět k chuti k jídlu nebo změnám hmotnosti. Pokud se objeví tyto nežádoucí účinky, měli by být vyšetřeni postižení psi veterinárním lékařem.

Hypersenzitivní reakce

Vzácně se u psů léčených přípravkem Mometamax projevuje přecitlivělost na tuto léčbu, vysvětluje Drugs.com. Alergické reakční vedlejší účinky u psů zahrnují kopřivku, náhlou průjmu, záchvaty, chladné končetiny, bledé žvýkačky, zvracení, otok obličeje nebo zvýšené svědění. Tento typ reakce vyžaduje okamžitý lékařský zákrok veterináře. Při absenci vhodné léčby může být reakce přecitlivělosti život ohrožující.