Nežádoucí účinky pro hydrochlorothiazid

Přehled

Hydrochlorothiazid je nejčastěji předepsaným diuretikem nebo “vodní pilulkou” ve Spojených státech. Používá se k léčbě stavů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční selhání a edém – nadměrná akumulace tekutin. Hydrochlorothiazid je dostupný v kapslích nebo tabletách, samostatně nebo v kombinaci s jinými léčivými přípravky používanými k léčbě vysokého krevního tlaku.

Elektrolytická nerovnováha

Diuretika působí zvýšením množství elektrolytů, jako je sodík, draslík a hořčík, vylučované močí. Protože jsou tyto elektrolyty odfiltrovány z krve, s těmito elektrolyty se snižují, aby se snížil objem krve. Diuretika, jako je hydrochlorothiazid, mohou způsobit nízké hladiny sodíku, draslíku a hořčíku. Nízké hladiny elektrolytů jsou zjištěny při rutinních krevních testech. Pokud se vyvine nerovnováha elektrolytů, může lékař předepsat doplňky nebo dietní změny k odstranění problému.

Zvýšený krevní cukr

Snížení objemu krve může zvýšit koncentraci glukózy nebo krevního cukru. Většinou je vaše tělo schopno upravit a udržet hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí. Pokud máte cukrovku, může se zvýšit hladina cukru v krvi.

Vysoký cholesterol

Když začnete užívat hydrochlorothiazid, hladina cholesterolu se může zvýšit až o 5 až 15 procent. Váš cholesterol se může po několika měsících vrátit zpět na předchozí úroveň po podání hydrochlorothiazidu.

Citlivost na slunce

Hydrochlorothiazid může způsobit citlivost na slunce. To znamená, že můžete spálit rychleji a snadněji než dříve, než začnete užívat hydrochlorothiazid. Používání opalovacího krému před vyjížděním na slunci může pomoci při ochraně před spálením.

Hydrochlorothiazid je sulfonamid, což znamená, že jeho chemická struktura je podobná sulfa antibiotikům. Lidé, kteří jsou alergičtí na sulfa antibiotika, mohou být také alergičtí na hydrochlorothiazid. Příznaky alergické reakce zahrnují vyrážku, svědění, kopřivku a dýchavičnost nebo dýchavičnost. Pokud se u Vás vyskytnou kožní příznaky, které mohou naznačovat alergickou reakci, přestat užívat léky a obraťte se na svého lékaře. Pokud máte potíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc.

Sulfa Reakce

Dna

Dna je stav, ve kterém extra kyselina močová v krvi krystalizuje a usazuje v kloubu, obvykle na špičce. Dna se vyznačuje zarudnutím a otokem postiženého kloubu, který způsobuje extrémní bolest. Snížený objem krve způsobený hydrochlorothiazidem může dále zvyšovat koncentraci kyseliny močové v krvi. To může způsobit dnu u lidí, kteří ji předtím nikdy neměli, nebo by vedli k výbuchu u lidí dříve diagnostikovaných dnou.

Vzhledem k tomu, že jde o sulfa antibiotika, lidé, kteří užívají hydrochlorothiazid, mají zvýšené riziko vzniku závažného onemocnění známého jako Stevensův-Johnsonův syndrom. U Stevens-Johnsonova syndromu se vnější těla odděluje od vnější vrstvy pokožky. Jedná se o extrémně vzácnou poruchu, s každoročně pouhými 1,9 případů na milion lidí. Z těchto případů nemá až 50 procent žádnou známou příčinu. Pokud je Stevensův-Johnsonův syndrom způsoben lékem, je nejpravděpodobnější, že se vyskytne během prvního měsíce užívání drogy.

Stevensův-Johnsonův syndrom