Nežádoucí účinky spojené s mnohočetným myelomem

Přehled

Revlimid, vyráběný společností Celgene, je derivátem thalidomidu, který prodloužil přežití u pacientů s recidivujícím mnohočetným myelomem. Někteří onkologové ji používají u nově diagnostikovaných pacientů a také hlásí Mezinárodní myelomovou nadaci. I když je Revlimid méně toxický než thalidomid, pacienti mohou mít nežádoucí účinky, zejména proto, že se často používá v kombinaci s dexamethasonem, chemoterapeutickým léčivem. Některé nežádoucí účinky jsou závažné a mohou vyžadovat změnu léčby, zatímco jiné mohou být léčeny léky nebo snižovat dávku.

Krevní sraženiny

Podle zprávy Úřadu pro potraviny a léky Revlimid může způsobit krevní sraženiny. Opuch, zarudnutí nebo citlivost nohy nebo paže znamenají sraženinu v hlubokých žilách a vyžadují, aby pacienti okamžitě informovali zdravotnického pracovníka. Dýchací potíže nebo bolest na hrudi naznačují plicní embolii, sraženinu, která blokuje průtok krve do plic.

Nízké krevní obrazy

Podle Revlimidova léku je dalším potenciálně závažným vedlejším účinkem nízké počty bílých krvinek, známé jako neutropenie, krevní destičky, známé jako trombocytopenie a červené krvinky známé jako anémie. Mezi příznaky nízkého krevního obrazu patří slabost a únava, nadměrné nebo snadné podlitiny a neobvyklé krvácení. Opakovaná horečka a infekce jsou známkou neutropenie. Lidé s mnohočetným myelomem by měli mít pravidelné krevní testy, aby potvrdili, že jejich počet je v bezpečném rozsahu.

Vrozené vady

Revlimid může způsobit vrozené vady. Výrobce uvádí, že nebyl testován u těhotných žen, nicméně je chemicky podobný thalidomidu, který způsobil početné vady u dětí narozených v padesátých letech minulého století. Podle agentury FDA nesmějí těhotné ženy otěhotnět během užívání přípravku Revlimid a čtyři týdny před a po léčbě. Pacienti mužů by se měli vyhnout impregnaci žen, neboť není známo, zda Revlimid přechází do spermatu. Podle Revlimidova léčebného průvodce testy zjistily, že droga způsobuje poškození plodu u zvířat. Aby se omezila možnost poškození nenarozených dětí, je přípravek Revlimid omezen na pacienty a lékárníky, kteří se přihlásí do revAssistu, pečlivě řízeného distribučního programu.

Gastrointestinální účinky

Podle Revlimidova léčebného průvodce je průjem hromadným nežádoucím účinkem. Může trvat déle než několik dní. Přípravek Revlimid způsobuje žaludeční potíže a zácpu, zejména při užívání dexamethasonu. Závažná zácpa je vzácná, avšak často se vyskytuje mírná zácpa.

Podle Revlimidova léčebného průvodce jsou nespavost, únavnost a svědění běžnými vedlejšími účinky. Dalším běžným účinkem je vyrážka, která se může jednoduše objevit jako mírné podráždění. V některých případech kůže výrazně změní barvu. Svalové křeče – náhlá bolest nebo ztvrdnutí svalu – je také běžným vedlejším účinkem tohoto léku.

Další efekty