Nežádoucí účinky tablety kyseliny listové

Přehled

Vitamín B9, známý jako kyselina listová, pomáhá při výrobě a stabilizaci nových krevních buněk. Některé potraviny obsahují kyselinu listovou, jako jsou pomeranče, játra, brokolice, špenát a růžičková kapusta, uvádí Drugs.com. Může pomoci zastavit problémy spojené s rakovinou a její vztah k vaší DNA. Pokud trpíte anémií, může lékař předepsat kyselinu listovou, aby pomohl zvýšit hladinu v krvi. Jiný typ anémie, nazývaný perniciózní anémie, může být léčen kombinací léků, včetně kyseliny listové. Můžete také užívat jako jediný přípravek nebo jako součást multivitaminu. Při užívání může dojít k nežádoucím účinkům.

Nevolnost

Kyselina listová, stejně jako mnoho doplňků a léků, může při zahájení užívání rušit váš žaludek. Nežádoucí účinky, jako je nevolnost, se často objevují, protože vaše tělo dosud zvyklo mít živinu ve svém systému. Po uplynutí nastavovací periody se musí nevolnost zastavit sama. Můžete převzít léky na zvracení, které vám pomohou zvracet vaši nevolnost, pokud vás příliš obtěžuje. Pokud máte těžkou nevolnost z kyseliny listové, která zahrnuje ztrátu chuti k jídlu a zvracení, vyhledejte radu od svého lékaře.

Problémy spí

Můžete mít potíže se spánkem v noci, tvrdí Drugs.com, když začnete používat doplňky kyseliny listové. Můžete začít usnout a znovu se probudit. Může se stát, že sedíte místo spánku. Nedostatek spánku může způsobit problémy s běžnými každodenními rutinami. Zavolejte svého lékaře a získejte pomoc, pokud tento nežádoucí účinek trvá.

Průjem

Může se vyskytnout průjem jako vedlejší účinek tohoto léku. Vitamín B9 může způsobit, že máte volné stolice a křeče, naznačuje to Medical Center v Marylandu. Možná budete muset udělat několik výletů do koupelny při zahájení léčby. Ujistěte se, že pijete další vodu, pokud máte průjem, abyste se vyhnuli dehydrataci. Pokud vám váš průjem přetrvává jako problém, vyhledejte lékařskou pomoc.

Deprese

Můžeš se cítit modře nebo dole v skládkách, říká Drugs.com, když zahájíte léčbu kyselinou listovou. Mírná deprese, i když je zařazena jako nepříznivý nežádoucí účinek kyseliny listové, se může stát vážným problémem, pokud pokračuje nebo se cítí těžká. Můžeš ztratit zájem o věci, které si užíváš a můžeš se cítit prázdný a beznadějný. Pokud k tomu dojde závažně, zvláště pokud máte sebevražedné myšlenky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Může se také objevit menší nežádoucí účinek kyseliny listové, podrážděnost. Obě tyto duševní obtíže by měly skončit bez pomoci.