Nežádoucí účinky vysoké hladiny kyseliny močové

Časté nežádoucí účinky

Rozklad potravin s vysokým obsahem bílkovin na chemikálie známé jako puriny jsou zodpovědné za produkci kyseliny močové v těle. Kyselina močová se obvykle vylučuje ledvinami, ale pokud je v krvi příliš mnoho kyseliny močové nebo ledviny nefungují správně, kyselina močová zůstává v těle rušivé tělesné systémy a vede k řadě vedlejších účinků.

Dna

Tělo se dostává do určitého stavu známého jako huperuricémie v důsledku vystavení nadměrné množství kyseliny močové. V těhotenství, alkoholismu, chemoterapii se podle Drugs.com může vyvinout celá řada stavů, jako je metabolická acidóza, otravy olovem, cukrovka, leukémie, dna, onemocnění ledvin nebo selhání ledvin, toxemie v těhotenství, alkoholismus a chemoterapie.

Metabolická acidóza

Ze všech vedlejších účinků se může vyvinout z toho, že v systému má příliš mnoho kyseliny močové, dna je zdaleka nejčastější a jedna z nejbolestnějších. Čím víc živočišných bílkovin člověk jedí, tím více kyseliny močové se produkuje rozpadem purinů, což je vedlejší produkt trávení bílkovin, vysvětluje lékařské centrum University of Maryland. Když přebytečná kyselina močová není odstraněna ledvinami, vytváří krystaly, které se dostávají do kloubů nohou a rukou, zvláště pak k palci. Krystaly jsou velmi ostrohranné a tlačí na jemné tkáně pod kůží, což způsobuje nesnesitelné bolesti, záněty a otok známy jako dnavá artritida. Dna se objevuje častěji u mužů, ale ženy a dospívající ji rozvíjejí kvůli vysokému množství živočišných produktů spotřebovaných ve stravě.

Ledvinové kameny

Když člověk jede velké množství bílkovin, které nejsou správně metabolizovány, výsledkem je nadměrné množství kyseliny močové v krvi. Obecně se umyje z těla ledvinami, je-li přítomna nadměrná kyselina močová a nemůže se správně vyloučit, podle MedlinePlus.com se tvoří stav známý jako metabolická acidóza. Metabolická acidóza může vést k rychlému dýchání doprovázenému zmateností a letargií, což vede k šoku a smrti. Chronický stav acidózy nízkého stupně se může vyvíjet v důsledku dlouhodobé a trvalé konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin.

Příliš mnoho kyseliny močové v moči může způsobit uretové ledvinové kameny, které vznikají, když kyselina močová krystalizuje v ledvinách a je uložena tam, čímž se tvoří různé kameny. Kámen se může pohybovat v rozmezí od zrna písku až po velké kusy, které připomínají kameny na zemi. Tyto kameny se zachycují v močovodu, když se člověk pokouší močit. To je vážný, extrémně bolestivý stav. Jakmile máte uretové ledvinové kameny, máte vysokou náchylnost k jejich rozvoji znovu, podle Královské nemocnice Edinburského renálního oddělení. Změníte-li dietu a snížíte nebo eliminujete množství živočišných bílkovin, které konzumujete, výrazně se sníží riziko vzniku nových kamenů. Ti nejvíce náchylní jsou kavkazští muži žijící v horkém podnebí, kteří jsou ve věku od 30 do 60 let. Obvykle mají vysoký krevní tlak a rodinnou anamnézu ledvinových kamenů.