Normální hladiny sodíku a draslíku v krvi

Rovnováha elektrolytů v těle je udržována funkcí nazývanou homeostáza. Homeostasis je schopnost těla upravit a udržovat normální funkci navzdory neustálým změnám v krevním tlaku, srdeční frekvenci, teplotě, elektrolytech, hormonech a nespočetné jiné často se měnící fyziologické dynamice. Hladiny sodíku a draslíku v krvi patří mezi elektrolyty, které jsou neustále korigovány komplexní sérií příhod, od hormonálních úprav po buněčné postižení. V těchto funkcích hrají roli ledviny a další orgány.

Diagnóza hladin sodíku a draslíku je stanovena krevní test, který se obvykle provádí u lékaře, ambulance nebo nemocnice. Abnormální hladiny sodíku a draslíku mohou vést k kritickým zdravotním problémům zahrnujícím mnoho systémů v těle, včetně srdce a mozku. Nikdy se nepokoušejte autodiagnostikovat abnormální hladiny elektrolytu. Pokud máte pocit, že existuje nějaký problém, konzultujte s lékařem správnou diagnózu a léčbu.

Podle MayoClinic.com jsou normální hladiny draslíku v rozmezí od 3,6 do 4,8 mEq / L. Zvýšená hladina draslíku se nazývá hyperkalémie a snížené hladiny se nazývají hypokalémie. Draslík je umístěn primárně intracelulárně nebo uvnitř buňky. Abnormální draslík v krevním řečišti může způsobit vážné zdravotní účinky, včetně srdeční arytmie, slabosti, únavy a křečí. To může být způsobeno dysfunkcí ledvin, abnormální sekrecí hormonů a léky, jako jsou draslík šetřící diuretika. Hypokalemie může být důsledkem nadměrné nevolnosti, zvracení a průjem, stejně jako léků, alkoholismu a některých onemocnění, jako je městnavé srdeční selhání.

Podle Institutu Linus Pauling je adekvátní denní draslík pro dospělé ve věku 19 let a starší 4700 mg denně. Potraviny s vysokým obsahem draslíku zahrnují banány, brambory, švestky, rozinky a sušené švestky. Mnoho substitucí soli obsahuje velké množství draslíku, a proto by mělo být používáno opatrně. Použijte doplnění draslíku pouze pod dohledem svého poskytovatele zdravotní péče.

Normální hladiny sodíku jsou mezi 135 až 145 mEq / L. Zvýšená hladina sodíku v séru se nazývá hypernatrémie, zatímco snížené hladiny se nazývají hyponatrémie. Sodík je umístěn primárně extracelulárně nebo mimo buňku. Bylo zjištěno, že nadměrné sodík vede ke zvýšenému sklonu k určitým chorobám, jako je rakovina žaludku, osteoporóza, ledvinové kameny a vysoký krevní tlak. Akutní snížení hladin sodíku v séru může způsobit zmatenost, letargii a v závažných případech kómu. Hypernatrémie může být důsledkem nadměrné soli ve stravě, průjem, popálení nebo určitých léků, jako jsou diuretika. Hyponatrémie může být příznakem kongestivního srdečního selhání, onemocnění ledvin, hormonální nerovnováha a dehydratace, mezi jinými.

Linus Pauling Institute uvádí, že adekvátní denní příjem sodíku činí 1,5 g pro dospělé od 19 do 50 let, 1,3 g pro dospělé ve věku 51 až 70 a 1,2 g pro osoby starší 71 let. Většina soli je získávána z potravin, do kterých je přidána sůl během procesu výroby a konzervování. Nezpracované ovoce, zelenina a luštěniny mají obvykle nízký obsah sodíku. Potraviny, jako jsou balené maso a nealkoholické nápoje, mají obvykle vysoký obsah sodíku a je třeba je spotřebovat opatrně, zejména ve velkém množství.

Přehled

Diagnóza

Draslík

Zdroje draslíku

Sodík

Zdroje sodíku