Nutriční otázky pro děti

Přehled

Stravovací návyky se vyvíjejí brzy v životě, takže když se děti naučí jíst zdravě, výsledkem může být doslova změna života. Tím, že učíte děti o výživě, pomůžete jim pochopit důvody, proč zvolili jablko nebo si vybrali cukrárnu. Otázky založené na výživě pro děti by měly začít se základy. V podstatě lidé potřebují bílkoviny pro růst a tuky a sacharidy pro energii. Potřebují živiny a vodu, stejně jako potraviny, které obsahují určité minerály a sloučeniny, které obsahují esenciální aminokyseliny a vitamíny. Tělo může vyrábět některé z těchto živin, zatímco jiné je třeba jíst, aby udržely vyváženou a zdravou výživu.

Voda

Voda je nejdůležitější živin těla. Bez něho nemůže člověk přežít více než pět až sedm dní bez poškození orgánů nebo systému. Voda je také nejhojnější látkou v těle, která představuje asi dvě třetiny tělesné hmotnosti. Otázky: 1) Jaká je nejdůležitější živina těla? 2) Jaká je nejobvyklejší látka v těle? 3) Dvě třetiny tělesné hmotnosti se přičítají tomu, co?

Protein

Tělo neustále vytváří nové bílkoviny, aby mohly růst a opravit tkáně. Protein tvoří svaly, krev, kůži, orgány, vlasy a nehty. Proteiny jsou velké, složité molekuly tvořené z různých kombinací 20 základních jednotek nazývaných aminokyseliny. Tělo může vyrobit 11 z těchto kyselin ze základních látek přítomných v těle, ale dalších devět, zvaných esenciální aminokyseliny, musí být získáno z potravin. Otázky: 1) Co dělají bílkoviny pro tělo? 2) Kolik aminokyselin může tvořit tělo z látek, které jsou v těle přítomny? 3) Co tvoří svaly, krev, kůži, orgány, vlasy a nehty těla?

Sacharidy

Sacharidy spadají do tří kategorií: cukry, škroby a celulóza nebo nestravitelné vlákno. Ne všechny cukry a škroby jsou nutričně stejné. Tabákový cukr nebo sacharóza poskytují výživě, kterou nazývají “prázdné kalorie”. Lidé by měli jíst více škrobů a celulózy, které se nazývají komplexní sacharidy. Celozrnný chléb, brambory, rýže, celozrnné těstoviny, sušené hrách a fazole, ovoce a zelenina jsou vynikajícími zdroji složitých sacharidů. Otázky: 1) Co jsou cukry, škroby a vlákniny? 2) Je běžný stolní cukr uhlohydrát? 3) Nazvěte tři složité sacharidy.

Vlákno

Lidé dostávají dietní vlákninu z nestravitelných částí rostlinných potravin, které jsou také sacharidy. Existují dva typy vláken: rozpustné a nerozpustné, založené na rozpustnosti ve vodě. Oba druhy vlákniny přidávají do výkalů, pomáhají zadržet vodu, čímž jsou měkčí a snadnější vylučovat nebo vyklouznout. Vlákna pomáhají předcházet zácpě. Otázky: 1) Název dvou typů vláken. 2) Odkud pochází vlákno? 3) Nutričně řečeno, proč lidé jedí vlákninu?