Oční příznaky lymské nemoci

Přehled

Lyme nemoc je onemocnění přenášené klíšťaty, které může způsobit příznaky v mnoha tělových systémech, včetně očí, i po počátečním klepnutí. Oční problémy jsou neobvyklé vedlejší účinky Lyme choroby, které se mohou objevit v časné nebo pozdní fázi onemocnění, a mohou mít mnoho různých forem. Léčba Lyme choroby antibiotiky spolu s léčbou specifických očních komplikací je zásadní pro prevenci opakovaných očních problémů.

Zánět spojivek

Konjunktivitida nebo zarudnutí a výtoky způsobené zánětem spojivek se mohou objevit v rané fázi lymskou nemocí. Spojivka, nebo podšívka oční bulvy a spodního víčka, vypadá růžově, s malými červenavými krevními cévami. Pus může být přítomen, podle Illinois oční a ušní nemocnice. Tento typ konjunktivitidy není nakažlivý a sám se vylučuje.

Uveitis

Zánět uvea, střední části oka, se nazývá uveitida. Uvea je tvořena duhovkou, barevnou částí oka, ciliárním tělem, které činí tekutinu, která vyplňuje oko, a choroidem, vrstvu pod sítnicí. Podle Allen Ho, M.D., Lyme nemoc může způsobit přechodnou uveitidu, známou také jako pars planitis, která postihuje oblast za duhovkou. Podle Příručky Merck je pars planitis často bezbolestná, hlavní příznaky jsou zvýšené ploutve – tmavé tečky nebo linie, které se pohybují kolem – a ztráta zraku. Hlavní léčbou uveitidy je steroidní oční kapky, které snižují zánět. Léčba může trvat několik měsíců, protože steroidy je třeba pomalu snížit, nebo se objeví rebound účinky. Kapky, které rozšiřují žáka, mohou být použity k udržení duhovky v záběru s objektivem, což se může objevit v případě, že duhovka se zjizví, podle Dr. Ho. To může způsobit trvalou ztrátu zraku.

Optická neuritida

Optický nerv přenáší impulsy z sítnice do mozku. Optická neuritida je zánět vláken, které pokrývají optický nerv. Podle Mayo kliniky může Lyme nemoc způsobit optickou neuritidu. Příznaky onemocnění jsou bolest v oku, neschopnost vidět barvu a ztrátu zraku. Steroidy jsou podávány jak intravenózně, tak i jako oční kapky pro léčbu neuritis z optického nervu, podle Mayo Clinic.

Keratitis

Keratitida nebo zánět rohovky může být známkou lymské nemoci, podle příručky Merck. Keratitida může způsobit bolest oka, citlivost na světlo, trhání a rozmazané vidění. Oko může vypadat zakalené nebo pokryté bílým oparem. Přednison, steroid, je podáván jako oční kapky nebo ústně po dobu dvou až šesti měsíců u hlubších infekcí.

Zánět krevních cév sítnice, známý také jako retinální vaskulitida, se může objevit jako komplikace lymskou nemocí podle K. Durraniho, M.D. Nejčastější příznaky retinální vaskulitidy jsou bezbolestná, postupná ztráta zraku. Podle Durraniho léčba závisí na prezentaci onemocnění, ale obvykle zahrnuje vysoko-dávkové steroidy a může zahrnovat oční injekce steroidů. Laser může být použit v případě, že se v oku objeví mnoho malých krvácení.

Retinální vaskulitida

Ocluze větev retinální žíly

Lyme nemoc je příležitostně spojena s okluzením venózní retinální žíly (BRVO), což je blokování žil sítnice. BRVO může způsobit ztrátu zraku v oblasti, kde se nachází zablokování, podle VitreoRetinal Surgery. Nejsou žádná bolesti spojené s BRVO, ale ztráta zraku nastane, pokud zablokování způsobí otok v makele. Léčba je laserová, pokud je zablokování mimo makulu, nebo intravitreální injekce steroidů, pokud dojde k otokům v makule.