Over-the-counter léčení ekzému kolem rtů

Moisturizer

Ekzém nebo atopická dermatitida je chronická kožní onemocnění, která se normálně rozvíjí v dětství. Podle Americké dermatologické akademie trpí některou z forem ekzému až 20 procent světové populace. Příčina ekzému není známa, ale onemocnění má tendenci běžet v rodině a je častější u osob s alergií a astmatem. Ekzém na rty, což je ekzém, který se vyskytuje na rtech nebo v jejich blízkosti, vede ke zarudnutí, praskání, zánětu a závažnému svědění. Zatímco neexistuje lék na ekzém na rtech, stav je obvykle zvládnutelný bez léků a vyhýbání se alergenům a jiným spouštěčům.

Hydrokortizon

Ekzém může způsobit suchost a trhliny na rtech a okolí úst. Použití hydratačního krému (Lubriderm, Aquaphor, Eucerin a dalších) na rty každý den může pomoci zablokovat vlhkost. Americká akademie rodinných lékařů doporučuje, aby se do 3 minut od hydrolýzy dostalo z hydratační vody a vyhýbal se zvlhčovačům, které obsahují vonné látky nebo jiné nepotřebné přísady. Obyčejná vazelína se snadno aplikuje na rty po celý den a je odolná proti lízání rtů.

Náhradní mýdlo

Steroidní krémy jsou primární léčbou ekzému. Použijte 1 procentní hydrokortisonový krém na rty a ústa každý den, abyste pomohli kontrolovat zarudnutí ekzému, záněty a svědění. Aplikujte krém po koupání, ale před aplikací hydratační nebo jiných produktů do pokožky. Krémy obsahující hydrokortizon jsou dostupné ve většině lékáren.

Antihistaminové léky

Mnoho mýdel a čisticích prostředků na obličej způsobuje zhoršení ekzému. Pokud je to možné, použijte čistou vodu k čištění oblasti rtů a použijte náhražku mýdla, pokud oblast úst vyžaduje hlubší čištění. Pravidelné mýdla mohou zvýšit suchost a zánět. Podle Národní ekzémové společnosti jsou změkčovadla mýdla stejně účinná při čištění pokožky jako mýdla, ale nezpůsobují stejný stupeň sušení jako tradiční mýdla.

Ekzém je extrémně svědivý a poškrábání často svrbení způsobuje. Navíc poškrábání může poškodit kůži a učinit ji zranitelnější vůči bakteriální infekci. Antihistaminiky, které jsou dostupné na volantu, mohou pomoci zmírnit svědění a zlepšit spánek, zejména u dětí. Americká akademie dermatologie doporučuje užívat perorální antihistaminikum v noci, aby kontrolovala svědění, uvolňovala neklid a zabraňovala poškrábání.

Zlomený, zanícený ekzém je náchylný k bakteriálním infekcím. Toto riziko je zvláště vysoké u mladších dětí, které se neustále dotýkají úst a žvýkají na předmětech. Antibiotická masť, která je k dispozici mimo prodejnu, může pomoci snížit riziko bakteriální infekce, pokud se často aplikuje na rozbitou kůži na rtech. Nadace Nemours uvádí, že příznaky závažné kožní infekce, jako je zvýšené teplo nebo zarudnutí, puchýře, hnisavé hrbolky nebo horečka, vyžadují lékařskou pomoc, aby se zabránilo závažným komplikacím.

Ovesné vločky mohou poskytnout úlevu od extrémního svědění spojeného s ekzémem. Klinika Mayo doporučuje použití jemně mleté ​​ovesné vločky určené pro použití ve vaně. Tyto koupelové výrobky jsou k dispozici ve většině lékáren a obchodů s potravinami. Můžete také vyrobit vlastní ovesné vločky mletím 2 až 3 šálky ovsa na prášek a pak míchání s vanou plnou teplé vody.

Antibiotická mast

Ovesné vločky