Parazitických nematodů u lidí

Přehled

Parazitické nematody (červy) u lidí lze nalézt ve střevech, svalů a jiných tkáních. Více lidí na celém světě má nematodovou infekci než jakákoli jiná parazitická infekce. Lidé se mohou infikovat různými nematodami několika způsoby: požití vajíček, proniknutí kůží larvou nebo skusem infikovaného vektoru.

Ascaris Lumbricoides

Podle globální sítě v roce 2010 je více než 807 milionů lidí na celém světě infikováno obří střevami Ascaris lumbricoides. Dospělý červ je obvykle růžovo-bílý, hladký a může růst až na délku 35 cm. Lidé se obecně nakazí tímto parazitem požitím červených vajec (vajíček) kontaminovaným jídlem, vodou nebo půdou (přenos z rukou od úst do úst). Vejce se nacházejí v půdě po mnoho let, protože jsou velmi odolné vůči okolním podmínkám. Patologie infekcí A. lumbricoides se může vyskytnout buď z migrace larv v plicích nebo z dospělých červů ve střevě. Mnoho lidí, kteří jsou nakaženi, jsou asymptomatické a patologie závisí na množství červů. Těžké infekce Ascarisu mohou vést k vážným stavům, jako je obstrukce střev. Infekce Ascaris lumbricoides je typicky diagnostikována mikroskopickým zjištěním charakteristických vajec ve stolici.

Enterobius Vermicularis

Nejběžnější nematodovou infekcí ve Spojených státech je červa, Enterobius vermicularis. To je zvláště časté u dětí. Dospělý pinworm je podobný nitě a roste až do délky až 13 mm, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Dívčí červečnice opouští konečník v noci, aby ukládala vajíčka. Lidé se infikují požitím infekčních vajíček. Infekce Enterobius vermicularis je poměrně mírná a obvykle je spojena s rektálním svěděním a nepohodlí. Vzácně u mladých dívek dospívající samice opouštějí konečník a náhodně migrují do vagíny a způsobují vaginitidu. Diagnóza spočívá v pozorování vajíček na pádlové čepeli. Pádlo je stisknuto na perianální ploše a pokud jsou vejce přítomny, drží se na pádlo. Tento postup se provádí první ráno před koupáním nebo pohyby střev. Pádlo je potom prozkoumáno mikroskopicky pro charakteristické vejce.

Trichuris Trichiura

Stejně jako Ascaris je kachňátka Trichuris trichiura dalším velmi známým nematodem přenášeným do půdy. Dospělí se vyznačují vzhledem “bičem”. Trichuris se šíří přenosem z rukou do úst. Účinky infekce švábů se mohou pohybovat od relativně neškodných až po velmi vážné. Těžké infekce víček mohou způsobit krvavý průjem, anémii a rektální prolaps. Infekce s Ascarisem a Trichurisem ve Spojených státech jsou častější na jihu v oblastech s teplým, vlhkým klimatem. Diagnostika je založena na nalezení charakteristických vajec ve vzorcích stolice.

Hookworm

Hookworms jsou druhou nejčastější střevní nematodou nalezenou po celém světě. Lidé se infikují vniknutím kůže larvy hookworm. Hookworm nemoc, stejně jako většina nematodových infekcí, je založena na množství přítomných červů. Úleva a vyrážka se obvykle objevují v místě, kde larvy pronikají do pokožky. Během migrace larválních plic dochází ke vzniku kašle a krvavého sputa. Schopnost dospělých hourek sát krve, když je připojena k střevě, může způsobit vážné zdravotní potíže. Těžké infekce mohou vést k dostatečné ztrátě krve, což by vedlo k vzniku anémie. Hledání vajíčka houby ve stolici je základem laboratorní diagnostiky.

Trichinella spiralis, příčina trichinózy, byla kdysi častá ve Spojených státech, ale se zákony, které vyžadují vaření odpadků krmení prasat a lepší kontrolu škodlivých organismů kolem prasečích peretek, se v Spojených státech vyskytuje jen několik desítek infekcí ročně. Tyto nemoci jsou zpravidla způsobeny lovci, kteří jedli divokou zvěř, kterou chytili bez pečení. Po konzumaci infikovaného syrového nebo nedostatečně ohřátého masa se larvy uvolňují v žaludku, kde migrují a zapouzdřují do tkáně, obvykle do svalu.

Trichinella Spiralis