Pastýřské čajové vedlejší účinky

Kardiovaskulární účinky

Shepherdova kabelka, známá také jako dámská peněženka, kapsička, čarodějnice a různé jiné běžné názvy, je evropský rodák, který se dnes stal naturalizovaným jako břečťanem po celém světě. Jeho botanické jméno, Capsella bursa-pastoris, se doslovně překládá z latiny jako “kabelka pastýře” a je odkazem na ploché kapsle se semeny ve tvaru srdce, které se podobají drobným peněženkám. Shepherdův kabelový čaj je tradiční lék na nadměrné krvácení, ale není bez potenciálních vedlejších účinků.

Toxicita

Surovina na výrobu čaje z pastýřů by neměla obsahovat semena rostliny, protože obsahují kardioaktivní steroidní sloučeniny, které podle “Lékařské deskripce pro rostlinné léčivé přípravky” mohou nepředvídatelně snížit nebo zvýšit krevní tlak. Navíc Mark Blumenthal, redaktor společnosti “Herbal Medicine: Expanced Commission E Monographs”, říká, že velké dávky těchto steroidních sloučenin mohou zvýšit srdeční frekvenci nebo vyvolat palpitace srdce.

Kontraindikace

Přítomnost kyseliny fumarové v bylině byla prokázána jako účinná při léčbě psoriázy. Tato látka také zřejmě inhibuje růst nádorů u myší, podle studie publikované v červnu 1976 vydání Cancer Research. Bohužel další studie publikovaná v srpnovém vydání British Journal of Dermatology ukázala, že terapie kyselinou fumarovou může vést ke zvýšenému riziku lymfocytopenie, což je vzácná porucha, při níž hladina bílých krvinek výrazně klesá. Ve skutečnosti vědci poznamenali, že z 66 pacientů s psoriázou léčených kyselinou fumarovou se 76% vyvinulo určitý stupeň lymfocytopenie a čtyři pacienti byli nuceni trvale přerušit léčbu. “Lékařská referenční příručka pro rostlinné léčivé přípravky” také uvádí, že pastýřská kabelka Často slouží jako hostitel pro různé houby, jako je Candida albicans, což znamená, že čajové přípravky mohou obsahovat mytoxiny, které mohou způsobit onemocnění napadením imunitního systému. (Odkaz 1)

“Lékařská referenční příručka pro rostlinné léčivé přípravky” upozorňuje, že pokud jste těhotná, neměli byste pít pastýřský čaj, protože sloučeniny v této rostlině zvyšují kontrakci dělohy a mohou způsobit potrat. Tato opatrnost se týká i ošetřovatelky, protože není známo, zda jsou sloučeniny v této rostlině procházeny mateřským mlékem. Dlouhodobé užívání nebo pít nadměrné množství čaje může zvýšit účinky sedativních léků a zasahovat do krevního tlaku A léky na léčbu štítné žlázy. Konečně, pokud máte v minulosti problémy se srdcem, ledvinové kameny nebo onemocnění ledvin, měli byste se vyvarovat pastýřské kabelky.