Po vaginální příznaky hysterektomické infekce

Přehled

Vaginální hysterektomie je alternativou k abdominální hysterektomii, výhodou pro odstranění vaginální dělohy je absence velkého břišního řezu, kratší pobyt v nemocnici a doba zotavení a méně celkových komplikací. Komplikace, jako je infekce, však mohou nastat při vaginální hysterektomii, jako u jakéhokoli chirurgického zákroku. Infekce se vyskytuje v 5% případů, uvádí Dr. Thomas Stovall, profesor porodnictví a gynekologie na University of Tennessee. Mezi faktory, které zvyšují riziko příznaků po vaginální hysterektomii, patří obezita, kouření, diabetes a pokročilý věk.

Horečka

Horečka po vaginální hysterektomii není vždy známkou vaginální infekce, nízká horečka je po operaci častá, stavy Stovall. Měla by být zkoumána horečka vyšší než 100,4 stupňů, zvláště pokud je doprovázena zimnicí nebo jinými příznaky infekce nebo pokud trvá déle než jeden den. Měla by být také vyšetřena horečka, která začíná po prvních několika dnech operace.

Bolest

Vaginální bolest a nepohodlí, které přetrvávají po dobu 1 až 2 týdnů, závažná nebo pulzující bolest, která trvá déle než 1 nebo 2 dny nebo bolest, která zesílí po počátečním zlepšení, může naznačovat infekci. Bolest s pohyby střev nebo bolesti při močení může být také způsobena vaginální infekcí. Nižší břicho nebo citlivost břicha jsou také příznaky infekce, která se šíří do břicha. Pokud se vytvoří absces, je třeba, aby byl absces chirurgicky vyčerpán a byly podány intravenózní antibiotika.

Abnormální výtok

Krvácení a vaginální výtok jsou běžné v prvních týdnech po vaginální hysterektomii. Pokud je však výtok špinavý, nebo pokud je hnis viditelný, může být infekční místo naříznuto. Incisional infekce se vyskytuje u 3 až 5 procent operací, Dr. Frederick R. Jelovsek, profesor lékařské fakulty Jamese H. Quillena, uvádí v článku “Co očekávat po hysterektomii”, zveřejněný na internetových stránkách Ženského zdravotního zdroje.

Sepse

Sepsa nebo infekce, která se prochází krevním řečištěm, se mohou vyskytnout v jakémkoli období pooperačního zotavení. Sepsa může vést k šoku, příznaky šoku jsou rychlá srdeční frekvence, rychlé, plynulé dýchání, cyanóza, extrémní slabost, nízký krevní tlak, pokles výkonu močového měchýře a kolaps, podle Mayo Clinic. Šok je zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou pozornost.