Pooperační kolenní cvičení

Přehled

Po mnoha formách operací kolena, včetně opravy ACL nebo menisku, úplné náhrady kolenního kloubu nebo artroskopické operace kolen, jsou nutné pooperační cvičení – několik hodin po operaci. Čas strávený v rekonvalesci je málo, cílem operace je napravit poškození a vrátit se k bezbolestnému mobilnímu životnímu stylu. Prostřednictvím fyzikální terapie a předepsaného domácího cvičebního protokolu pomůže cvičení urychlit zotavení a snížit pooperační bolest.

Kotníkové pumpy

Otoky nebo otoky se obvykle vyskytují po operaci a gravitační a polohová situace způsobují, že otok se spáruje v dolní části nohy a kotníků. Když vaše svaly kontrastem, oni působí tlak na žíly v dolních nohou k čerpání krve a lymfatické tekutiny ven z oblasti. Kotníkové pumpy se doporučují hned po operaci. Váš lékař nebo zdravotní sestra Vás nařídí, abyste zahájili toto cvičení ve zotavovně. Pohybujte nohou nahoru a dolů (jako byste čerpali plynový pedál) tím, že svaly lýtka a holeně utrpíte po dobu 2 až 3 minut. Budete dělat kotníkové pumpy během celého průběhu fyzikální terapie, dokud nebudete plně uzdraveni a celý opuch v kotníku a dolní noze je pryč.

Páskové snímky

Klouby na podpatku jsou provedeny tak, aby znovu získaly flexi kolena. Po operaci jsou některé svaly více atrofované než jiné. Pata se provádí pomocí vlastní svalové síly as pomocí napínací šňůry, ručníku, pásu nebo dokonce vodítka pro psa. Umístěte nohu příslušné nohy uprostřed kabelu nebo do smyčky, pokud existuje, a držte jeden konec kabelu v každé ruce. Pomalu vytáhněte kabel během ohýbání kolena, dokud necítíte úsek. Nechoďte na bod bolesti – dbejte na to, abyste neodstranili žádné opravy nebo štěpy prováděné v chirurgii. Držte jej 10 sekund a uvolněte. Opakujte 10krát.

Quad Sety

Svaly čtyřkolek jsou důležité pro sílu a stabilitu kolene. Po operaci je důležité znovu získat sílu a funkci vašich kvadricepsů, abyste se mohli vrátit do každodenních činností. Když sedíte nebo ležíte vleže (lícem nahoru), utáhněte čtyřkřídlí a snažte se narovnat koleno. Předčasně se vaše koleno nemusí vyrovnat, ale měli byste být schopni vidět a / nebo cítit svalovou kontrakci. Držte kontrakci po dobu 5 sekund a pak zcela uvolněte sval. Do 3 sad 10, případně pracuje až 5 sérií po 10. Budete moci zvýšit pata od stolu, když uděláte quad set, jak jste silnější.

Čtyřnásobný sval překračuje jak koleno, tak kyčelní kloub. Uvedení rovného ramena nohy je zaměřeno na celý sval, a to kvůli prodloužení kolena a flexi kyčle. Lehněte si na zádech se zvětšenou nohou. Držte druhou nohu ohnutou, s nohou plochou na podlaze. Začněte tím, že ohnete nohu vašeho nožního nože a provedete quad set, aby narovnal koleno, a potom pomalu zvedněte nohu asi 6 centimetrů od podlahy. Zvedněte pro 4 počty a dolů nohu pro 4 počty. Asi po 3 až 4 dnech po operaci proveďte 3 sady 6 až 10 opakování. S rostoucí silou proveďte více opakování, nebo pokud to váš lékař nebo fyzikální terapeut doporučuje, použijte hmotnost kotníku.

Zvedání rovných nohou