Přípravky k potlačení střevního zánětu

Přehled

Nejčastější příčinou střevního zánětu je zánětlivé onemocnění střev nebo IBD, což je termín používaný k popisu střevních poruch, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Tradiční a alternativní léky mohou pomoci potlačit střevní záněty způsobené IBD, pacienti by si však měli být vědomi toho, že oba mohou mít vedlejší účinky a neměly by být užívány bez konzultace s lékařem.

Léky na předpis

Lékařské centrum Mount Sinai říká, že léky používané k léčbě zánětu způsobeného IBD zahrnují protizánětlivé léky, kortikosteroidy, antibiotika, antidiareální léky, laxativa, léky proti bolesti a imunosupresivní léky. Léky na předpis by měly být používány pouze pod dohledem lékaře, protože mnoho z nich má vedlejší účinky, které ve vážných případech mohou být život ohrožující. Podle lékařského centra Marylanské univerzity kortikosteroidy nejsou dlouhodobé a vedlejší účinky zahrnují akné, zvýšené riziko infekce, cukrovku, osteoporózu, vysoký krevní tlak, nadměrný růst vlasů a problémy s viděním.

Omega-3 mastné kyseliny

UMMC uvádí, že u omega-3 mastných kyselin bylo zjištěno, že snižují zánět v IBD. Omega-3 mastné kyseliny se přirozeně vyskytují v rybách, kanolovém oleji, vlašských ořechách a lněném semínce a jsou dostupné v perorálních doplňcích, jako kapsle z rybího oleje. Mezi časté nežádoucí účinky doplňků z rybího oleje patří nadýmání, plyn a průjem. Neměly by být užívány lidmi s poruchami krvácivosti, těmi, kteří užívají léky na potlačení krve nebo lidé s diabetem, kteří užívají léky ke snížení hladiny cukru v krvi. Přísady omega-3 mastných kyselin z rybího oleje jsou považovány za doplňky stravy a nejsou regulovány potravinami A léku. UMMC doporučuje spotřebitelům, aby nakupovali doplňky z rybího tuku od renomovaných maloobchodníků, aby zajistily kvalitu a bezpečnost produktu.

Byliny

Byliny jsou považovány za alternativní léky. Podle UMMC je jednou z nejběžnějších bylin používaných k léčbě střevního zánětu astragalus. Astragalus má historii v tradiční čínské medicíně a pochází z Číny, Mongolska a Koreje. Astragalus je dostupný jako kapalný alkoholový extrakt, kapsle a tablety a může být podáván v množství od 1 do 25 gramů denně. UMMC říká, že astragalus nemá žádné závažné vedlejší účinky, ale může interagovat s imunosupresivními léky, jako je cyklofosfamid a kortikosteroidy. Dalšími rostlinami používanými k léčbě střevního zánětu jsou zelený čaj, kluzký jalovec, německý heřmánek a marshmallow. Úspěch mnoha bylin na léčbu střevního zánětu je založen na anekdotických důkazech bez vědeckého důkazu. Jednotlivci by měli před podáním bylin konzultovat lékaře kvůli riziku nežádoucích účinků a lékových interakcí.