Přírodní léky k léčení tukové játry

Milk bodlák

Mastná játra postihuje až 25 procent lidí žijících ve Spojených státech, tvrdí americká jaterní nadace. Nejčastějšími příčinami tukových jater jsou alkoholismus, toxiny, určité léky, genetické poruchy a nadměrná tělesná hmotnost. Některé přírodní léky mohou být užitečné při léčbě tukových jater, pokud jsou součástí osobního a dobře zaobleného plánu léčby. Než začnete užívat přírodní prostředky, poraďte se s lékařem, stejně jako s odborníkem na výživu a botanickou výuku.

Lipotropika

Mísa bodlák, nebo Silybum marianum, je rostlina rodiny Asteraceae pocházející ze Středozemního moře. Má široké listy s bílými žilkami a červenohnědými květy. Semena se používají k přípravě léků. Podle lékařského centra Univerzity Marylandu (UMMC) má bodlák má dlouhou historii lékařského použití při léčbě problémů jater a žlučníku. Podmínky, které se mohou týkat rakoviny mléčné, zahrnují virovou hepatitidu, cirhózu, žlučové kameny a tukovou játra. Moucha bodláka může být obzvláště užitečná v případě, že jaterní játra jsou výsledkem nadměrné konzumace alkoholu nebo cukrovky. Moucha bodláková obsahuje komplex flavonoidů nazvaný silymarin, který podle UMMC ukázal, že chrání jaterní buňky před toxiny. Moucha bodláka také podporuje regeneraci poškozených jaterních buněk a má protizánětlivé vlastnosti, které jsou užitečné v případě, že mastné onemocnění jater postupuje až do bodu, kdy se játra zapálí. Moucha bodláka může být užívána jako čaj, tekutý extrakt, tinktury nebo kapsle.

Vitamin E

Lipotropické látky jsou sloučeniny, které interagují s metabolismem tuku v těle. Drs. Joseph Pizzorno a Michael Murray, přírodní lékaři a autoři “Přírodovědecké učebnice Přírodovědecká fakulta” pomáhají zlepšovat funkci jater a detoxikační reakce. Lipotropní živiny zahrnují cholin, methionin a betain, které mobilizují tok tuků mimo játra, vystupují přes tenké střevo a tím snižují tukové usazeniny. Lipotropické přípravky se používají k léčbě problémů s žlučníkem, fibrocystického onemocnění prsu, premenstruačních onemocnění a tukových jater. Lipotropní vzorce často dodatečně obsahují vitamín B-6, B-12 a kyselinu listovou, které pomáhají játrům v jeho detoxikačních procesech.

Kurkuma

Vitamin E je antioxidant, což znamená, že chrání proti poškození volnými radikály. To může být zvláště užitečné pro játra, protože se uvolňují volné radikály během přirozeného detoxikačního procesu. Vitamin E také podporuje imunitní systém a pomáhá předcházet fibróze a cirhóze, které jsou častými komplikacemi dlouhodobě mastných jater.

Turmeric je populární jak jako kulinářské koření, tak i pro své lékařské vlastnosti. Je členem rodiny Zingiberaceae. Kořen a oddenka se používají k přípravě léků a jejich prášek má charakteristickou jasně žlutou barvu. Curcuma, také známá jako Curcuma longa, se používá v čínské a ayurvedické medicíně k léčbě jaterních onemocnění, trávicích problémů a kožních onemocnění. Používá se také při srdečních potížích a artritidě, stejně jako při léčbě rakoviny. Turmeric má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Chrání jaterní buňky před poškozením a snižuje záněty, které vznikají z tukové játry. Kurkuma může být posypána na jídlo jako koření nebo jako tinktury nebo kapsle.