Přírodní způsoby, jak filtrovat vodu

Přehled

Agentura ochrany životního prostředí, známá také jako EPA, uvádí, že znečišťující látky v pitné vodě zahrnují giardii, kryptosporidium, arsen, olovo, dusičnany, pesticidy a radium. Bakterie a viry také významně přispívají k znečištění vody, podle EPA. Čištění vody zahrnuje umělé zpracování chemikálií a komplexních filtračních systémů, které provádějí dezinfekci, výměnu iontů a destilaci. Nicméně proces filtrace může být také prováděn za použití řady přírodních ošetření.

Ultrafialové ošetření světla

Ultrafialové světlo poskytuje přirozený biologický filtr na vodu. Další umělé vystavení ultrafialovému záření vytváří čistící metodu pro čirou filtrovanou vodu. Agentura na ochranu životního prostředí uvádí, že voda zpracovávaná ultrafialovým světlem chrání proti “cryptosporidium”, typu “mikroskopického parazita, který žije ve střevě infikovaných zvířat a lidí”, podle EPA. Výhody této filtrační metody zahrnují její nízké náklady.

Sedimentace

Přírodní sedimenty filtrují vodu pomocí gravitace. Těžší materiály ve vodě se usazují na dno, zatímco lehčí sedimentace vznáší na vyšších úrovních kapaliny. Zpráva EPA “Voda po klepnutí: co potřebujete vědět” uvádí, že sedimentační filtrování se často používá s flokulací v procesu nazývaném filtrování koagulace. První krok, flokulace, odstraňuje větší částice přidáním solí železa a alum nebo syntetickými organickými polymery, které spolu spojují a tvoří flok. Jakmile vločka přiláká velké materiály k nečistotám, aby se spojily s materiály, může voda během procesu usazování zůstat stát. Výhody sedimentačního filtrování zahrnují nízké náklady.

Filtrace písku

Filtrace vody pomocí písku nabízí možnost buď pomalého nebo tlakového zpracování. Pomalé zpracování pohybuje vodou pískem přibližně na 2 litry za minutu. Tlaková písková filtrace pumpuje vodu rychlostí 40 litrů za minutu, a to stejným množstvím písku. Písek nabízí levný filtr, ale málo na odstranění bakterií z vody. Národní list o čistírně pitné vody, “Tech Brief: Slow Sand Filtration”, uvádí, že pískové filtry vyžadují velké pole pro zpracování, “množství filtračních médií a ruční práce pro čištění”. Písek musí být také pravidelně čištěn, aby byl čistý. Tento přehled uvádí, že tato metoda filtrace je “jednoduchý a spolehlivý proces.

Okysličovací aerace

Oxidace vstřikuje vzduch do vody k filtrování nečistot. Zařízení na provzdušňování zachycují vodu z rybníků a odvádějí ji do trysek a střílí tak vodu do vzduchu. Velké aerace rybníky filtrují vodu v průběhu času drahým procesem, který snižuje množství zápachu, stejně jako rozpouštění znečištění ve formě plynů. EPA uvádí, že výhodou tohoto procesu je to, že “znečišťující látky, které se snadno mění na plyny, jako jsou benzínové složky a radon, jsou odstraněny.” Nevýhodou této techniky úpravy vody je množství škodlivin, které vstupují do vody ze vzduchu kolem okysličovacích jezírek. EPA poznamenává, že tento proces je často kombinován s jinými filtračními systémy, aby se odstranily nečistoty nedotčené provzdušňováním.