Přírodní způsoby, jak očistit vodu z jezírka pro pití

Přehled

Turisté a táborníci, kteří se spoléhají na povrchovou vodu v oblastech divočiny, potřebují před vypitím vody dezinfikovat vodu, aby se zabránilo riziku vodních nemocí. Bez ohledu na to, jak je oblast vzdálená a jak čistá voda může vypadat, může to mít viry, bakterie, protozoa nebo parazitické helminty. Možnosti čištění pitné vody bez přidání chemikálií existují, ale ne všechny jsou stejně účinné.

Vařící

Vroucí voda je nejbezpečnější způsob, jak zabít mikroorganismy způsobující chorobu v jezírkové nebo říční vodě, potvrzuje agentura pro ochranu životního prostředí USA. Můžete vyloučit možnost nevolnosti, průjem nebo žaludečních křečí z jezerní vody tím, že je filtrujete přes kávový filtr nebo několik vrstev plátna a pak jej vaříte jednu minutu – nebo pokud se nacházíte na jednom nebo více kilometrech nad hladinou moře, Po dobu tří minut. Jakmile se voda ochladí, vylijte ji z jedné čisté nádoby na druhou, aby se provzdušnila a zlepšila chuť, pokud si přejete. Uvařenou vodu skladujte v čistých nádobách s kryty.

Filtrování

Komerčně vyvinuté vodní filtry pro cestující jsou běžným prostředkem pro čištění vody u jezer. Při velikosti pórů mezi 0,1 až 0,4 mikrometru jsou mikrofilmy účinnou pomůckou při odstraňování bakterií a cyst z jezerní vody, ale nemusí být schopny odstranit všechny viry, varování před Centrami pro prevenci a prevenci nemocí. A viry jsou vážným problémem v jezerech, pokud existuje možnost fekální kontaminace.

Solární dezinfekce vody

Sluneční světlo a čiré plastové lahve s vodou jsou vše, co je zapotřebí pro tuto jednoduchou a bezpečnou metodu úpravy vody. Výzkumníci potvrdili, že dezinfekce sluneční vody – zkrátka SODIS – je efektivní a efektivní metoda pro získání pitné vody, tvrdí švýcarský federální institut vodních a technologických věd Eawag. Chcete-li využít solární energii, jednoduše naplňte PET lahve vodou a položte je na slunce po dobu šesti hodin – dostatečně dlouhé, aby sluneční ultrafialové paprsky zabíjely parazity, bakterie a viry ve vodě. Tato metoda, která je podporována pro úpravu pitné vody v rozvojových zemích, bude fungovat i v případě nízké teploty vody a vzduchu, uvádí Eawag.

Citrusová šťáva

Stlačení citronové nebo limetkové šťávy je běžným přírůstkem do pitné vody, které se může vyvinout kvůli známým antibakteriálním vlastnostem těchto šťáv. Citrusová šťáva někdy nalézá svou cestu do komerčních produktů na úpravu vody pro cestující. Neexistují však dostatečné údaje, které by ospravedlňovaly použití citrusových plodů jako jediného dezinfekčního prostředku na vodu, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.