Příznaky vaječníků

Reprodukční příznaky

Sáčky tekutin, které rostou v vaječnících nebo na jejich vaječnících, se označují jako ovariální cysty. Tyto cysty jsou většinou benigní a mnoho z nich nevyvolává žádné příznaky. Velké cysty nebo cysty, které krvácejí do okolních struktur, však mohou způsobit příznaky, které postihují reprodukční systém, močové cesty a trávicí systém. Protože mnohé z těchto příznaků mohou být způsobeny řadou zdravotních stavů, musí být vyhodnoceny, aby se zjistila jejich pravá příčina.

Příznaky moče

Lékaři z Penn State Milton S. Hershey Medical Center uvádějí pánevní bolesti, bolesti během pohlavního styku a změny v menstruačním cyklu jako příznaky ovariálních cév, které postihují reprodukční systém. Vzhledem k tomu, že ovariální cysty mohou stlačit vaječníky nebo okolní orgány, může tkáň v pánvi naznačovat přítomnost cysty. Pokud cysta krvácí do okolních struktur, panvová bolest může být ostřejší a začít náhle. Během pohlavního styku může být podáván tlak na ovariální cysty, což způsobuje bolest během a po průniku. Tlak cysty na vaječnících nebo děloze může způsobit změny v menstruačním cyklu. Tyto změny mohou zahrnovat nepřítomnost období, bolestivější období nebo těžší krvácení během období.

Trávicí symptomy

Jak cyst vaječníků roste, může způsobit tlak na močový měchýř. Podle Laurie Rosenblumové z Langone Medical Center v New Yorské univerzitě je jedním příznakem cysty ve vaječníku obtížné zcela vyprázdnit močový měchýř. K tomu dochází, protože velká cysta může zablokovat proud moče z močového měchýře do močové trubice. Výsledkem je, že ženy mohou pociťovat močovou frekvenci, když ovariální cysta tlačí na močový měchýř. Protože je obtížné při vyprazdňování močového měchýře zcela vést k infekcím močových cest a jiným močovým stavům, musí se lékař rozhodnout, jak léčit cysty ve vaječníku, aby se močová funkce mohla vrátit do normálu.

Vzhledem k blízkosti pánevních orgánů k některým trávicím orgánům je možné, že vaječníková cysta způsobí příznaky, které postihují trávicí trakt. Podle lékařů z Penn State Milton S. Hershey Medical Center tyto příznaky zahrnují nevolnost, zvracení a potíže s pohybem střev. Nevolnost a zvracení mohou nastat kvůli tlaku vaječníkové cysty na okolní struktury v pánvi. Když se cysta zvětší, může způsobit tlak na konečník, což ztěžuje pohyb střev. Pokud tyto příznaky přetrvávají, může být provedeno fyzické vyšetření a diagnostické vyšetření k diagnostice cysty na vaječníku.