Problémy se sukralózou

Přehled

Američané mají vztah lásky a nenávisti s umělými sladidly, které se rozprostírají více než 50 let, podle názoru University of Pennsylvania School of Nursing je 86 procent Američanů, ale mnoho lidí se obává možných vedlejších účinků. Sucralóza, vyrobená z chemicky změněné molekuly cukru – komerčně dostupná jako Splenda – získala svůj podíl negativní publicity od doby, kdy byla v roce 1999 nejprve zařazena jako sladidlo. Nicméně žádné studie neprokázaly závažné nežádoucí účinky jejího použití.

Průjem a plyn

Sucralóza, stejně jako mnoho umělých cukrů, prochází nepoškozeným gastrointestinálním traktem, takže se absorbuje jen málo kalorií. Jíst nadměrné množství sukralózy může způsobit průjem, nadýmání a plyn. Gastrointestinální symptomy se mohou objevit kvůli reakcím mezi bakteriemi ve střevěch a složkami sukralózy, které dohromady produkují dusík. Symptomy se mohou objevit, protože nedutovaná sukralóza čerpá vodu do střeva, což vede k průjemu, tvrdí zdravotní pedagogové na webových stránkách Go Ask Alice na adrese Columbia University. Bolest břicha, která se cítí jako vytažený sval, se vyskytuje u některých lidí podle anekdotálních zpráv. Ve studiích na zvířatech snížila sukralóza ve střevech prospěšné bakterie.

Migrény

Vedoucí autor Rajendrakumar Patel, MD, lékařská fakulta Univerzity Mercer, informoval o případu, kdy příznaky migrény byly vyvolány sukralózou u lékaře s migrénami v minulosti. Lidé s alergií nebo citlivostí na sukralózu mohou také zažívat migrény.

Alergie nebo citlivost

Lidé, kteří mají alergii nebo citlivost na sukralózu, mohou mít závažnější reakce než ostatní. Možné příznaky alergie nebo reakce na citlivost zahrnují vyrážku, propláchnutí, úzkost, závratě, necitlivost, bolest břicha a problémy s křečemi a močovým měchýřem.

Dlouhodobé obavy

Sucralóza je obecně používána již více než 10 let, ale žádné dlouhodobé studie o jejích účincích neexistují. Zatímco US Food and Drug Administration považuje sukralosu za bezpečné pro dlouhodobé užívání, iu těhotných žen a dětí, obhospodařovatelé, kteří se zabývají ochranou zdraví, doporučují šetrné užívání a nedávají sukralosu dětem, dokud nejsou důkladně studovány dlouhodobé účinky.