Psychologické účinky fentanylu

Přehled

Lékaři předepisují fentanyl – typ léku proti bolesti opioidů – pacientům s rakovinou, tvrdí Drugs.com. Dostupné formy fentanylu zahrnují náplast na kůži, pastilky, tablety a rozpustný film. Americká rakovinová společnost říká, že fentanyl funguje vázáním na opioidní receptory umístěné v mozku, což snižuje, jak člověk zažívá bolest. Vzhledem k tomu, že fentanyl ovlivňuje mozek, může to mít za následek psychologické účinky.

Změny nálady

Americká rakovinová společnost tvrdí, že pacienti užívající fentanyl mohou mít změny nálady. Někteří pacienti mohou například po použití fentanylu cítit euforický. Mohou také mít zvýšený pocit pohody. Jiní pacienti mohou mít depresi, která představuje plačící kouzla, dokonce i přemýšlení o smrti. Deprese může také vést k symptomům chování, jako jsou změny chuti k jídlu a spánek. Dráždivost může také nastat při použití fentanylu.

Úzkost

Drugs.com říká, že uživatelé fentanylu mohou při užívání tohoto léku strachovat. S úzkostí má člověk ohromný strach nebo nervozitu, což může ovlivnit každodenní činnost. Například lidé s úzkostí se mohou vyhnout určitým činnostem, které z nich dělají nervozitu, jako je řízení. Úzkost může také způsobit sníženou koncentraci a zmatenost, což ztěžuje jasné zamyšlení. Body MedlinePlus říkají, že úzkost může mít za následek fyzické příznaky, včetně závratí, bolesti břicha, chvění, bolesti hlavy, rychlého dýchání a pocení. Úzkost z fentanylu může ovlivnit spánkové vzorce uživatele, například způsobuje problémy při spánku.

Halucinace

Americká rakovinová společnost tvrdí, že fentanyl, i když je vzácný, může způsobit halucinace. Během halucinace se člověk domnívá, že to, co vnímá, je skutečná. MedlinePlus uvádí, že sluchové halucinace, nejčastější typ halucinace, mohou vést k tomu, že lidé slyší hlasy. Tón a zpráva těchto hlasů se může lišit. Například, pokud má člověk sluchovou halucinace při depresi, může slyšet hlasy, které jí říkají, aby se zabila. Pro ostatní lidi mohou být sluchové halucinace komplomny. Někteří lidé se sluchovými halucinacemi mohou slyšet zvuky, jako je hudba nebo tleskání. Vizuální halucinace, druhý typ halucinace, která může nastat při používání fentanylu, způsobují, že lidé vidí objekty, které neexistují, nebo dokonce vzory světla.