Rostliny, které hojí rány

Přehled

Rostliny byly používány k léčení ran po dávných dobách – např. Alexandr Veliký dodával své vojáky s aloe vera po bitvě. Léčivé rostliny pracují několika různými způsoby: Některé mají protizánětlivé vlastnosti a některé jsou antiseptické, brání bakteriím infikovat rány. Jiné jsou ztuhlé a pomáhají tkáňové kontrakci, která řídí krvácení.

Aloe Vera

Aloe vera se používá ve dvou hlavních směrech: užívá se perorálně jako laxativum a topicky aplikuje na léčení ran, popálenin a kožních stavů. Podle britského centra zdrojů Rostliny pro budoucnost aloe pomáhá léčit rany tím, že poskytuje ochranný povlak, stimuluje míru léčení a snižuje riziko infekce. Chcete-li ošetřit ránu, použijte průhledný gel z listů aloe, můžete jej aplikovat přímo řezáním do listu nebo použitím masti, která obsahuje gel.

Houseleek

Houseleek je příbuzný aloe, který se také používá k hojení ran. Gel v listí rostliny houseleek uklidňuje pokožku a obsahuje vytrvalé vlastnosti. Gel se získává a používá stejným způsobem jako gel z aloe, ale komerční využití houseleek je mnohem vzácnější než komerční použití aloe. Houseleek se také nazývá “slepice a kuřata” kvůli tomu, jak roste, mateřská růžice (slepice) produkuje malé nové rozety (kuřata), které jsou spojeny podstatnými stonky.

Řebříček

Yarrow se rozrůstá v místech od městských luk až po louky a používá se k léčbě různých stavů od běžných nachlazení až po problémy s ledvinami. Jeho hlavní použití spočívá v léčbě ran – je to přírodní bandáž, která působí jako antiseptikum a pomáhá zastavit krvácení. Můžete použít řezivo na ranu ve formě čerstvých listů, prášku, džusu nebo masti. Sledujte případnou alergickou reakci – často se objevuje jako vyrážka na kůži.

Třezalku tečkovanou

Třezalku tečkovanou často užíváme k léčbě stavů od deprese k menstruačním křečemi, ale je také používána externě k léčení popálenin a ran. Zdravotní spisovatel Michael Castleman ohlásí antibiotické a protizánětlivé sloučeniny v práci s třezalkou, aby zabránil infekci a zvýšil proces hojení. Rostliny pro budoucnost říká, že květiny mohou být infuzovány v olivovém oleji nebo zhotoveny do tinktury, která je aplikována na zranění.