Symptomy progesteronové nedostatečnosti

Společné příznaky

Progesteron je ženský steroidní hormon produkovaný vaječníky a nadledvinami, nebo primárně placentou během těhotenství. Tento hormon je nejlépe známý svou úlohou regulovat menstruační cyklus a udržovat těhotenství. Stejně jako ostatní steroidní hormony však progesteron ovlivňuje funkci všech částí těla, včetně mozku a nervového systému, srdce a oběhového systému, reprodukční orgány, imunitní systém, zažívací trakt, kosti a játra.

Únava, bolest a deprese

Ženy mohou začít s deficitem progesteronu již ve svých 20 letech. Některé z hlavních příznaků jsou přírůstek hmotnosti na břicho, nízké libido, nepravidelné nebo těžké období, neplodnost a potíže s udržováním těhotenství. MUDr. CW Randolph, spoluzakladatelka Institutu pro přírodní hormony, říká, že ženy s nízkým progesteronem mohou mít také hrudkovité prsy, které jsou bolestivé na dotek, závažné premenstruační příznaky nadýmání, nálady, craving a bolest, Podrážděnost během perimenopauzy a menopauzy.

Vážné dlouhodobé účinky

Ženy s deficitem progesteronu také sužují extrémní duševní a fyzická únava. Je to proto, že nízké hladiny hormonu způsobují nespavost a brání funkci orgánů produkujících energii, jako jsou nadledviny a štítná žláza. Dalším klíčovým projevem nedostatku progesteronu je bolest, včetně častých bolestí hlavy, kloubů a svalů, a to i v případě, že nedošlo k žádné fyzické námaze nebo fibromyalgii, což je stav charakterizovaný bolesti v celém těle a citlivostí na dotyk. Dr. Randolph vysvětluje, že je to proto, že nedostatek progesteronu byl spojen s nadměrnou aktivitou receptorů bolesti a abnormálně nízkou produkcí tělních přírodních analgetik, endorfinů. Nízký progesteron byl také spojen s nedostatečnou produkcí neurotransmiteru, který má dobrý pocit, serotonin, vyvolávající depresi, poporodní depresi nebo úzkost.

Některé běžné známky nedostatku progesteronu, které nemusí být okamžitě viditelné, zahrnují chronickou zácpu a časté onemocnění, neboť hormon hraje roli v intestinálním zdraví a celkové imunitě, vysvětluje Dr. Randolph. Ženy s dlouhodobým nedostatkem progesteronu jsou rovněž vystaveny zvýšenému riziku osteoporózy, srdečních onemocnění a rakoviny prsu a dělohy.