Vedlejší účinky bulbulského tribulus terrestris

Metabolické a kardiovaskulární účinky

Tribulus terrestris je bylinný přípravek používaný hlavně muži ke zvýšení sexuální schopnosti a budování svalové hmoty. Ačkoli je tribulus povýšen na výrobu velkých zisků ve svalové hmotě a síle, výzkum, který byl publikován v časopise Journal of Strength and Conditioning Research z května 2007, nepodporoval toto tvrzení. Některé přípravky se prodávají jako bulharské Tribulus terrestris, protože tribulus se často sklízí z Bulharska, má historii použití ve východní Evropě a běžně se sdružuje s bulharskými silovými sportovci. Lékař a lékařský spisovatel Ray Sahelian radí, že nebyly hlášeny žádné významné tribulusové nežádoucí účinky, ale varuje, že výzkumy chybějí účinky dlouhodobého užívání.

Fotosenzitivita

Sahelan zaznamenává anekdotickou zpětnou vazbu od pacientů o vedlejších účincích Tribulus terrestris. Hlášené účinky zahrnují pocity tepla, mírně rychlejší srdeční frekvenci, zvýšenou energii a nepokoj. Nežádoucí účinky jsou častější a výrazné při dávkách vyšších než 500 mg. Lékařská referenční příručka uvádí mírně nízký krevní tlak jako možný vedlejší účinek tribulusu. Nízký krevní tlak může způsobit závratě, zejména při vstávání z posezení nebo ležení.

Hormonální úvahy

Bulharský Tribulus terrestris může způsobit, že se kůže stane citlivějším na slunce, což je stav známý jako fotosenzitivita. To zvyšuje riziko těžkého spálenin. Referenční příručka pro lékaře upozorňuje uživatele, kteří používají tento bylinný přípravek, aby aplikovali opalovací krém před vystavením pokožky slunečnímu záření.

Alergická reakce

Bulharský Tribulus terrestris může zvýšit hladinu testosteronu a dalších mužských hormonů, takže muži s prostatou nemusí být schopni bezpečně používat tento přípravek. EMedTV uvádí, že Tribulus terrestris může teoreticky zhoršit zvětšení prostaty, zvýšit riziko rakoviny prostaty nebo zhoršit rakovinu prostaty. Před použitím přípravku Tribulus se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte některý z těchto stavů nebo máte zvýšené riziko pro jeden z těchto stavů. Kromě toho jsou možné hormonální účinky Tribulusu, které se týkají žen, které jsou těhotné nebo mohou otěhotnět. Pokud tribulus zvyšuje hladiny mužských hormonů, doplněk by mohl způsobit maskulinizaci genitálií u plodu samice. Výzkum se zvířaty rovněž naznačuje, že tribulus může mít negativní vliv na vývoj mozku plodu, jak uvádí eMedTV.

Stejně jako u nějakého bylinného doplňku někteří lidé mohou mít alergickou reakci na bulgární Tribulus terrestris. Příznaky, které jsou uvedeny v příručce pro lékaře, mohou zahrnovat potíže s dýcháním, těsnost v hrudi nebo krku, bolest na hrudi, svědění kůže, nevysvětlitelné otoky, kopřivka nebo vyrážka. Alergická reakce na tribulus by měla být považována za lékařskou nouzovou situaci, protože by mohla vést k život ohrožující anafylaxi, šokové reakci, která způsobuje náhlý pokles krevního tlaku a těžké dýchání.