Vedlejší účinky dní po plánu b

Přehled

Plán B, známý také jako “ráno po pilulce”, je ve skutečnosti dvě pilulky, které obsahují hormon levonorgestrel. První pilulka se užívá do 72 hodin od nechráněného pohlaví, druhá pilulka se užívá o 12 hodin později. Novější přípravek – plán B OneStep – se skládá z jedné pilulky odebrané do 72 hodin od nechráněného pohlaví. Plan B a Plan B OneStep jsou známé jako “nouzová antikoncepce” a pomáhají předcházet neplánovanému těhotenství. Podle online reference farmakologie MicroMedex je míra těhotenství po užívání plánu B pouze 1,1 procenta. Existuje však několik nežádoucích účinků, které je třeba znát u pacientů.

Hormonové vedlejší účinky

Vzhledem k tomu, že plán B je sám o sobě hormonem, není divu, že některé jeho vedlejší účinky se týkají endokrinního nebo hormonálního systému. Pokud žena užívá plán B a očekává její čas během prvních dnů po podání léku, může zjistit, že její doba je později než se předpokládalo. Téměř jedna třetina žen může zjistit, že jejich doba po užívání plánu B je těžší než obvykle. Konečně asi 10% žen může mít pocit prsů.

Nežádoucí účinky související s trávicí systémem

Nevolnost je poměrně častým vedlejším účinkem plánu B. Podle on-line lékařské zprávy UpToDate, mezi 14 a 23 procenty žen zažívají tento nepříjemný účinek. Bolest břicha je také častá, webová stránka Plan B uvádí “bolest dolní břicha” jako jeden z nejvýznamnějších možných nežádoucích účinků a hlášení UpToDate, že mezi tímto a 12% ženami to může být.

Vedlejší efekty související s centrálním nervovým systémem

Během několika prvních dnů po užívání plánu B přibližně 10 až 17 procent pacientů může stěžovat na bolesti hlavy. Podle “Pocket Reference lékaře” může být problém také únava. Konečně je závrat dalším vedlejším účinkem, který je uveden na webových stránkách plánu B. UpToDate naznačuje, že přibližně 10 procent žen, které užívají tabletu ráno, musí se vypořádat s tímto vedlejším účinkem.