Vedlejší účinky doplňků zeleného čaje

Vedlejší efekty

Zelený čaj, čaj vyrobený z listů rostliny pocházející z Asie, nazývané Camellia sinensis, se používá jako přísada do potravin, nápojů a doplňků stravy. Hlavní výhody zeleného čaje pocházejí z antioxidačních složek, jako je epigallocatechin nebo EGCG. Výzkum zeleného čaje demonstruje některé účinky včetně duševní bdělosti, snížení rizik a progrese některých typů rakoviny a zvýšení krevního tlaku u hypotenzních jedinců. Použití doplňků stravy by mělo být před použitím konzultováno s lékařem.

Interakce s léky a živinami

Použití zeleného čaje může způsobit nevolnost, zvracení, plyn a průjem, stejně jako vedlejší účinky na centrální nervový systém, jako jsou potíže se spánkem, závratě, podrážděnost a zmatenost. Vysoké dávky zeleného čaje pravděpodobně vyvolávají vedlejší účinky u uživatelů. Dietní doplňky obsahující zelený čaj by měly být vždy dodržovány podle pokynů na štítcích produktů.

Interakce s lékařskými podmínkami

Kofein v zeleném čaji může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Mezi běžné léky, které mohou mít negativní interakce se zeleným čajem, patří amfetaminy, antidiabetika, antikoncepce, estrogeny, ředidla krve, léky na krevní tlak, chinolonová antibiotika a léky, které jsou známy tím, že poškozují játra. Potravinové doplňky nebo potraviny obsahující kofein nebo jiné složky stimulující centrální nervový systém, jako je guarana a hořká oranžová, by měly být omezeny zeleným čajem. Absorpce železa a metabolismus kyseliny listové může být také ovlivněna doplňky zeleného čaje.

Ačkoli se stravovací doplňky někdy myslí, že snižují příznaky zdravotních stavů, mohou některé podmínky také zhoršit. Ti, kteří trpí anémií, vysokým krevním tlakem a jinými kardiovaskulárními stavy, cukrovkou, osteoporózou, poruchami srážení, úzkostnými poruchami a poruchami jater, by měli diskutovat o rizicích a přínosech doplňků zeleného čaje, které se týkají jejich individuálního zdraví.