Výživa, fitness a životní styl pro astma

Pokud mám astma, mohu cvičit?

Téměř tři z pěti lidí s astmatem omezují své obvyklé aktivity kvůli astmatu. Ačkoli někteří lidé s astmatem si myslí, že nemohou cvičit, cvičení je skutečně dobré pro astma a pomáhá s aerobní kapacitou. Pokud trpíte astmatem vyvolaným cvičením, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o vašich postupech při léčbě astmatu před a po cvičení.

Jaký typ stravy bych měl jíst?

Při astmatu je důležitá správná výživa a udržení zdravé hmotnosti. Riziko astmatu je u obézních lidí vyšší než u osob s normální hmotností, i když přesný mechanismus spojení mezi obezitou a astmatem není znám. Inhalační kortikosteroidy jsou méně účinné při dosažení kontroly astmatu u obézních jedinců, kteří mají astma.

Jaké změny v životním stylu mám dělat?

Antioxidanty, které obsahují vitamín C, vitamín E, karotenoidy a flavonoidy, zřejmě chrání před astmatem a snížením funkce plic. Vitamín C se nachází v ovoci a zelenině. Vitamín E se nachází v jablkách, zelenině, rostlinných olejích, masa, drůbeži, oříšcích a vejcích. Karotenoidy se nacházejí v mrkvech, sladkých bramborách, špenátových, kadeřavých, zelených a rajčatech. Flavonoidy se nacházejí v ovoci, zelenině, čaji, sóji a luštěninách. Dietní antioxidanty mohou pomoci chránit před oxidačním stresem, který hraje roli ve vývoji astmatu.

Dieta ve středomořském stylu, která obsahuje omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, může být také přínosná. Příjem ryb nebo polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem n-3 může být prospěšný při prevenci astmatu u dětí, což však u dospělých nebylo prokázáno.

Rostoucí počet výzkumů naznačuje, že vitamín D je spojen s menším exacerbací a příznaky astmatu. Vitamín D je přirozeně obsažen v mastných rybách, oleji z rybích jater a žloutkům. Většina vitaminu D, která jíme ve Spojených státech, pochází z obohacených potravin, jako je mléko, jogurt, margarín a obiloviny se snídaní.

Řízení stresu může pomoci udržet astma pod kontrolou. Nejdůležitější věcí, které můžete udělat pro kontrolu astmatu, je nekouřit cigarety a co nejvíce se vyhnout kouření.