Výživy, fitness a životní styl pro fibromyalgii

Snižte bolestivé podněty

Vzhledem k tomu, že fibromyalgie je podmínkou pocitu bolesti a nepohodlí mnohem snadněji než ostatní, pacienti by měli snížit expozici věcem, které by mohly způsobit bolest nebo nepohodlí. Měly by se také vyhnout senzorickému přetížení. Pacienti s fibromyalgií mohou být citliví na silné zvuky nebo světlé blikající světla, která by mohla vyvolat bolesti hlavy. Omezení času ve velkých davech může také pomoci zabránit bolesti hlavy nebo stresu.

Omezená energie

Navíc někteří pacienti zjistili, že nadměrné teplo nebo chlad může být příčinou jejich fyzických příznaků. Proto by se měli vyhýbat saunám nebo se ujistit, že jsou vhodně oblečeni na počasí. Pokud symptomy pacienta zahrnují závratě, měly by se zpomalit při změně polohy těla. Pokud mají bolesti krku nebo chrbta, což je v fibromyalgii extrémně časté, chtějí minimalizovat nadměrné zatížení nebo zvedání těžkých věcí.

Cvičení

Vzhledem k tomu, že pacienti s fibromyalgií mají každý den omezenou energii, měli by své tempo a výkon cvičit. Musí být opatrní, aby nevyužívali celou svou energii příliš rychle, protože to může vyčerpávat a během zbytku dne prožívat těžkou únavu. Proto je velmi důležité vyčlenit aktivity a šetřit energii pro věci, které chtějí nebo je třeba udělat. Například normálně bychom povzbudili pacienty, aby místo schodiště místo výtahu byli aktivní, ale u pacientů s fibromyalgií mohou chtít ušetřit tu energii k cvičení nebo jiným aktivitám později ve dne.

Adekvátní spánek

Cvičení je velmi důležitým aspektem léčení fibromyalgie. To zahrnuje jak aerobní cvičení, tak výcvik na váze. Cvičení může pomoci snižováním bolesti, zlepšením nálady a dalšími příznaky fibromyalgie, pokud to uděláte správně. Některé tipy ke snížení bolesti při cvičení jsou

Pozitivní výhled

1. Omezte excentrický pohyb, který je pohybem aktivního svalu, zatímco se prodlužuje pod zatížením. Příklad excentrického pohybu je, když někdo pomalu snižuje činku, zatímco dělá biceps kudrlinky. Spíše než snižovat činku stejnou rychlostí, jakou ji zvednete, pacient s fibromyalgií zkrátil čas, aby snížil váhu. Například by činí činky po dobu 6 sekund, pak narovnávají ruku jen na 3 sekundy a pak odpočívají další 3 sekundy. V tomto ohledu může být dobrým fyzickým terapeutem nebo osobním trenérem.

2. Zatímco v tělocvičně používejte váhy s nízkým číslem, vyvarujte se vynaložení přílišné energie a provádějte různé činnosti nesoucí váhu, které posilují různé svalové skupiny a nepřeráží žádnou jednotlivou část těla.

3. Naps před cvičením může být užitečné mít dostatečnou energii pro cvičení.

4. Cvičení mezi hodinami od 10:00 do 15:00 může být nejlepší čas kvůli zvýšeným energetickým hladinám.

Adekvátní a kvalitní spánek je u pacientů s fibromyalgií extrémně důležitý. Měli by vykonávat dobrou hygienu spánku a umožňovat spát spoustu času. Dobré hygienické postupy spánku neobsahují kofein po 14:00, žádný alkohol, žádné cvičení několik hodin před spaním, žádná televize, internet nebo jiné stimulující aktivity alespoň jednu hodinu před spaním.

Nálada může ovlivnit výhled člověka, energii, spánek a bolest. Je velmi důležité, aby pacienti s fibromyalgií udržovali pozitivní pohled na život a nemysleli, že by to bylo nejhorší v každé situaci. Někteří pacienti s fibromyalgií pracují s psychologem a podstoupí kognitivní behaviorální terapii, aby zvýšili pozitivní myšlení.

Neexistuje mnoho důkazů, že specifické živiny jsou užitečné při fibromyalgii. Doporučuje se však vyvážená strava. Některé výzkumy říkají, že doplňování vitamínu D může být užitečné při snižování bolesti svalů, ale protože vitamín D je vitamin, který vaše tělo ukládá, můžete předávkování dávkovat.

Některé výzkumy také ukázaly, že konzumace MSG (glutamát monosodný) může zhoršit příznaky fibromyalgie. MSG lze nalézt v mnoha pokrmech, včetně konzervovaných polévek, čínských restaurací, zmrzlých večeří, rychlé občerstvení, ochucovacích směsí na ramenské nudle, hovězího a kuřecího vývaru (s výjimkou nízkého sodíku). Hledáte MSG na etiketách potravin a vyhýbejte se tomu.

Dobrá péče o sebe je základní způsob, jak zvládnout příznaky fibromyalgie. Je užitečné mít realistické očekávání, znáte své limity, sdělte své hranice a zapojte své přátele a rodinu, abyste podpořili svůj životní styl, který snižuje vaše příznaky.

Výživa